Sprawdzanie poziomu glukozy we krwi to podstawowe badanie w profilaktyce i diagnostyce cukrzycy. Wynika to z faktu, iż stanowi ono skuteczną metodę określenia, czy poziom glukozy we krwi jest w granicach normy.

Data dodania: 2014-02-03

Wyświetleń: 2757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wykonanie tego badanie odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku osób, u których występują takie objawy jak pogłębiające się zmęczenie, nadmierne uczucia pragnienia, częste oddawanie moczu, nieuzasadniona utrata wagi, problemy z widzeniem oraz stany zapalne skóry bądź narządów płciowych.

Powyższe objawy mogą świadczyć o nieprawidłowym poziomie cukru we krwi, a badanie glukozy stanowi tu podstawę rozpoznania, czy poziom ten rzeczywiście nie mieści się w wyznaczonych normach. Badanie można wykonać zarówno rano na czczo jak i o każdej innej porze dnia. W przypadku badania na czczo, za nieprawidłowy uznaje się każdy wyniki przekraczający 110 mg%, natomiast gdy wykonywane jest ono w ciągu dnia, wynik nie powinien być wyższy niż 200 mg%. Należy zaznaczyć, iż wynik pomiędzy 110 a 126 mg% nie stanowi podstawy do diagnozy cukrzycy. Jest jednak sygnałem do wykonania reszty badań, które pozwolą potwierdzić bądź wykluczyć chorobę.

Badanie glukozy we krwi odbywa się dwojako. Jeśli badanie poziomu glukozy przeprowadzane jest w laboratorium analitycznym, w celach diagnostycznych, krew pobierana jest z żyły łokciowej. Natomiast w przypadku osoby ze zdiagnozowaną chorobą, poziom cukru musi być regularnie kontrolowany za pomocą glukometru, który umożliwia szybkie pobranie krwi przez nakłucie opuszka palca igłą bądź specjalistycznym nakłuwaczem. Glukometr pozwala cukrzykom na bieżąco kontrolować swój poziom glukozy.

Jednak przed wykonaniem badania krwi należy pamiętać o kilku kwestiach, dzięki którym badanie będzie rzeczywiście wiarygodne. Kategorycznie nie wolno miejsca, które będzie nakłuwane, przemywać alkoholem bądź innymi środkami dezynfekującymi. Zaburzają one bowiem prawidłowy odczyt.     Co więcej, myjąc przed nakłuciem ręce, warto pamiętać, aby pomasować opuszek palca. Poprawi to  ukrwienie dłoni.

Pomiaru za pomocą glukometru dokonuje się poprzez szybkie i bezbolesne nakłucie palca. Następnie, kroplę krwi umieszcza się na tzw. polu reaktywny paska testowego. Należy mieć jednak na uwadze, iż kropla ta musi być odpowiednio duża, aby odczyt był prawidłowy. Glukometr odczytuje zmiany zachodzące na pasku, ustala ich wielkość i wyświetla wynik.

Kontrolowanie poziomu glukozy we krwi to podstawa normalnego funkcjonowania osoby chorej na cukrzyce. Dzięki temu można stosunkowo szybko zareagować w przypadku jakiś nieprawidłowości, co ma tu bardzo duże znaczenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena