Jeszcze tak niedawno osoby z zaburzeniami psychicznymi izolowało się od społeczeństwa. W najlepszym wypadku tolerowało się je, w najgorszym... No właśnie.

Data dodania: 2014-01-11

Wyświetleń: 1889

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kim tak naprawdę jest psychoterapeuta?

Obecnie słowa takie jak depresja czy nerwica nie budzą już tak gorących emocji, choć od całkowitej tolerancji jesteśmy jeszcze daleko. Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy w naszej rodzinie, czy gronie znajomych pojawi się jedna z wyżej wymienionych dolegliwości.

Co wtedy zrobić?

Na pewno nie panikować, ale zwrócić się o pomoc do specjalisty. Tak, jak różne są charaktery pisma, różne linie papilarne, tak różne, zależne od każdej ludzkiej jednostki, mogą być dolegliwości psychiczne. By je odpowiednio rozeznać i znaleźć na nie sposób, warto wybrać drogę psychoterapii. Ważne jest, by sobie uświadomić, że psychoterapeuta, do którego się udamy po pomoc, nie jest niestety czarodziejem.
Nie rozwiąże naszych problemów jednym pstryknięciem palca.
Psychoterapia, jakiej się poddaje cierpiąca osoba to przede wszystkim proces, czasem trudny, wymagający cierpliwości, zarówno strony pomagającej, jak i oczekującej wsparcia.

Psychoterapeuta to niezwykłe lustro, w którym możemy się przejrzeć. Niezwykle o tyle, że zobaczymy w nim nasze odbicie takim, jakim jest naprawdę, a nie takim, jakim się nam wydaje. Osoba, która będzie pomagała przejść przez bieżące problemy, odbywa razem z nami podroż w przeszłość, by znaleźć źródło obecnych dolegliwości. Jest naszym towarzyszem i przewodnikiem, ale to od nas zależy, którą drogę wybierzemy.

Psychoterapia ma za zadanie ukierunkować nasze myślenie tak, by w chwili obecnej i w przyszłości nauczyć się wybierać to, co jest dla nas dobre. Pierwsze spotkania mogą być trudne, ale z czasem gabinet terapeutyczny stanie się azylem i miejscem kojarzącym się z obieraniem właściwego azymutu. Każdy z nas ma jakąś dolegliwość, mniej lub bardziej widoczną. Jeden ma problemy ze stawami, drugi cukrzyce, trzeci zbyt dużą wrażliwość.
To normalne, że wszystkie te osoby potrzebują odpowiedniej, dopasowanej do nich pomocy, by żyć jako szczęśliwi i spełnieni ludzie.
Warto o tej potrzebie pamiętać i pójść właściwą, własną drogą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena