To pytanie zadają sobie wszyscy domownicy, którzy stoją właśnie przed zakupem drukarki. W przypadku firm i korporacji problemów nie ma. W przedsiębiorstwach ilość drukowanych na co dzień informacji jest bardzo duża, co wyklucza także problem zasychania głowicy drukującej. 

Data dodania: 2014-01-12

Wyświetleń: 1319

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki rodzaj drukarki wybrać kiedy drukujemy od czasu do czasu? Co kupić, gdy ilość wydruków w miesiącu nie przekracza 500 kartek, a większość dokumentów drukowanych jest na czarno-biało? Jeszcze niedawno mawiano, że do użytku domowego lepsza pod względem ekonomicznym będzie drukarka atramentowa, do biur zaś polecano wyłącznie drukarkę laserową. Ale czy tak jest na pewno? Decydując się polecamy zastanowić sie nad poniższymi zagadnieniami:

  1. Jaki rodzaj dokumentów będziemy drukować? Czy będą to przeważnie czarno-białe wydruki czy kolorowe prezentacje?

  2. Jaką ilość kartek miesięcznie będziemy w stanie zadrukowywać i jak często będziemy drukować?

  3. Jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na tą inwestycję? I czego oczekujemy  od urządzenia?

  4. Dostępność materiałów eksploatacyjnych i koszty eksploatacji

Planując sporadyczne drukowanie, kilka stron w miesiącu istotne znaczenie ma cena urządzenia a nie koszty jego użytkowania. I tutaj z powodzeniem sprawdziłby się niedrogi model drukarki atramentowej, która drukuje zarówno w czarno-białych kolorach jak i w kolorze.  Warunkiem jest tylko regularne drukowanie, przynajmiej dwa razy w tygodniu po jednej kartce.  Zapobiegnie to zasychaniu głowicy drukującej i zapewni poprawną jakość wydruków. Unikniemy w ten sposób procesu udrażniania kartridży drukujących (Instrukcja udrażniania) Na ten moment polecanym modelem wśród tzw. atramentowych "plujek" jest drukarka Epson WorkForce WF-2010W

drukarka atramentowa Epson WorkForce WF-2010W

Może prędkość drukowania nie jest tak szybka jak w przypadku laserówek, ale przy takiej ilości jednorazowych wydruków nie ma to raczej większego znaczenia dla użytkownika. Plusem zaś jest wielkość drukarki, atramentówki są zdecydowanie mniejsze.

Zupełnie odwrotna sytuacja jest w przypadku dużej liczby wydruków monochromatycznych (powyżej 300 stron miesięcznie). W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzać się będzie drukarka laserowa. Zarówno drukowanie będzie trwało krócej jak i koszty eksploatacji będą zdecydowanie niższe w przeliczeniu na jedna stronę.  W tym samym czasie możemy wydrukować do 3 razy więcej dokumentów niż w przypadku "plujki" Przy dużej częstotliwości wydruków zdecydowanie bardziej sprawdzi się drukarka laserowa. Jedyny dylemat to wybór pomiędzy laserową drukarką monochromatyczną a drukarką kolorową, która jest już dużo droższa. Obecnie preferowane są urządzenia marki Hewllet Packard. Z monochromatycznych drukarek interesująca jest drukarka HP LJ P 1102, z kolorowych HP LaserJet Pro 200 Color M251.

drukarki laserowe HP

Oprócz drukarek rynek oferuje urządzenia wielofunkcyjne, które dodatkowo skanują i kopiują. Wbudowany skaner jest przydatny zwłaszcza podczas archiwizacji dokumentów,  oszczędzając domową przestrzeń i kopiując dokumenty do pamięci komputera.  Prędkość i jakość wydruków urządzenia wielofunkcyjnego jest taka sama jak w drukarce laserowej, a różnice dotyczą wyłącznie gabarytów urządzenia. Koszty eksploatacji także przedstawiają się bardzo podobnie.

Decydując się na zakup drukarki koniecznie musimy zastanowić się nad własnymi potrzebami.  Wiedząc dokładnie jaki rodzaj dokumentów będziemy drukować oraz znając orientacyjna liczbę zadrukowanych kartek w miesiącu wybór nie będzie trudny.

Licencja: Creative Commons