Spośród wszystkich zmian dotyczących wystawiania faktur w 2014 roku, największe zainteresowanie zdecydowanie wzbudzają te, które dotyczą terminów wystawiania faktur, ponieważ tutaj absolutnie nic nie będzie działało po staremu. Podstawowe zasady wyznaczania terminu wystawienia faktury są cztery.

Data dodania: 2013-12-30

Wyświetleń: 1273

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy wystawić fakturę w 2014 roku?

1) Fakturę wystawia się do 15 dnia kolejnego miesiąca. W skrajnej sytuacji może to oznaczać nawet 45 dni na wystawienie faktury (jeśli transakcja została wykonana pierwszego dnia miesiąca) lub 15 (jeśli ostatniego). Nabywca może oczywiście poprosić o to, aby fakturę wystawić jak najwcześniej, ponieważ data wystawienia będzie dla niego datą poniesienia kosztu – nie żyjemy w dżungli i tego rodzaju prośby należy uwzględniać, oczywiście w miarę swoich możliwości, zasada kultury, a nie księgowości.

2) Fakturę za usługi lub towary, za które pobrana została zaliczka, należy wystawić do 15 dnia kolejnego miesiąca po opłaceniu zaliczki. Przedpłata powoduje bowiem nie tylko powstanie obowiązku podatkowego, ale jest również obligatoryjnie wezwaniem do wystawienia faktury. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania na faktury, ponieważ do tej pory zapisy w prawa w tej materii były dość mgliste i doczekały się wielu rozbieżnych interpretacji.

3) Nie można wystawić faktury wcześniej niż 30 dni przed terminem zapłaty lub sprzedażą. Dzięki temu tak naprawdę zbędne stają się faktury proforma, ponieważ w takim przypadku sama faktura stanowić może wezwanie do zapłaty. Warto tutaj przypomnieć, że dla nabywcy datą powstania kosztu jest data wystawienia faktury, natomiast możliwość odliczenia podatku VAT powstaje dopiero w chwili zapłaty za fakturę. Sprzedawca również nie rozlicza VAT-u przed otrzymaniem zapłaty za fakturę wystawioną w takim trybie.

4) Dla niektórych typów działalności ustawodawca przewidział odrębne regulacje. Wynika z nich, że 30 dni będzie miał na wystawienie faktur wykonawca usług budowlanych, dwa razy dłużej będzie mógł czekać sprzedawca książek drukowanych (ale tylko książek), natomiast drukarz (również dotyczy to wyłącznie książek) będzie mógł fakturę wystawić nawet 90 dni po dacie sprzedaży.

W większości przypadków więc terminy wystawiania faktur zostały wydłużone. Można z tego korzystać, jednak pamiętając o tym, że tylko i wyłącznie faktura może być podstawą do przeprowadzenia terminowego i prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Bardzo pomocne w takich sytuacjach są serwisy umożliwiające wystawianie faktur online. Przepisy, które będą obowiązywały, mają w zamyśle zmniejszyć zatory płatnicze i umożliwić elastyczniejsze działanie: dać szansę na wykonanie usług lub prowadzenie sprzedaży, zamiast zmuszać przedsiębiorców do wystawiania faktur w czasie, w którym mogliby oni wygenerować większe przychody. Jak to zadziała w praktyce, nie wiadomo. Pamiętać należy, że nabywca w dalszym ciągu może poprosić o wcześniejsze wystawienie faktury – technicznie rzecz biorąc, przedsiębiorca nie musi tej prośby uwzględnić, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby faktury wystawiać w terminach wcześniejszych niż przewidziane ustawą, jeśli obu stronom transakcji jest to na rękę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena