Autoinstalator, czyli pomoc od właściciela serwera
Jeśli wykupisz hosting u jednego z większych (a więc i droższych) operatorów, być może będziesz mógł skorzystać z autoinstalatora, czyli skryptu, który zainstaluje na Twoim koncie – musisz tylko wskazać domenę, którą wcześniej musisz kupić – jeden z kilku dostępnych CMS-ów. Najczęściej do wyboru są CMS-y WordPress, Joomla!, Drupal, a także sklepy Magento i Prestashop. Automatyczny instalator skonfiguruje wstępnie oprogramowanie i zweryfikuje ustawienia. Problem polega na tym, że ta usługa dostępna jest niemal wyłącznie i najdroższych operatorów hostingowych, a przy zakupie hostingu tańszego, wszystkie instalacje trzeba przeprowadzić samodzielnie przez serwer ftp i interfejs instalatora www. Nie brzmi to szczególnie prosto i w wielu przypadkach rzeczywiście nie jest banalne, tym bardziej że po drodze należy jeszcze stworzyć i skonfigurować bazę danych MySQL. Efekt? Instalacja nawet najprostszej witryny wymaga sporo pracy.
Alternatywa, czyli darmowy hosting
Jeśli Twoja strona nie ma być rozbudowana, a nie potrzebujesz instalować wtyczek, czyli interesuje Cię witryna dla jej treści, a nie dodatkowych bajerów, dobrym rozwiązaniem może być założenie własnej strony w serwisie www.mojastrona.com.pl. Jest to łatwy w obsłudze generator stron www. W opcji bezpłatnej można stworzyć stronę o dwóch podstronach, natomiast za symboliczną opłatą można również stworzyć większą ilość podstron. Do wyboru na początek otrzymujesz darmowe subdomeny w jednej z kilku domen z oferty serwisu, ale możesz też podpiąć własną domenę. Wszystkie pliki są bezpiecznie przechowywane na kontach hostingowych portalu Mojastrona.com.pl. Co ważne, w standardzie bez dodatkowych opłat możesz wybrać dla swojej witryny jeden z kilkuset gotowych szablonów, który możesz zmodyfikować, zmieniając mu nagłówek lub tło. Dzięki prostemu edytorowi otrzymujesz także spore możliwości personalizacji swojej witryny, a jeśli standardowe opcje to dla Ciebie za mało, możesz za niewielkie pieniądze skorzystać z możliwości dodatkowych, które są domyślnie wyłączone.
Komu się to opłaca?
Jeśli chcesz założyć wizytówkę firmową, na której poza adresem i mapką jest tylko krótki opis firmy, to zakup własnej domeny i hostingu są nieuzasadnionym wydatkiem, tym bardziej że na przygotowanie wizytówki również będzie trzeba poświęcić sporo czasu. Warto sobie oszczędzić pracy, tym bardziej że wstawienie interaktywnej mapy wcale nie jest zadaniem prostym. Co więcej – czasem, żeby postawić nawet tak prostą stronę, nie wystarczy najtańsze konto hostingowe, więc żeby to wszystko utrzymać, trzeba wyłożyć około 200 złotych rocznie. Niby nie są to wielkie pieniądze, ale skoro nie trzeba ich wydawać, to po co je wyrzucać w błoto? Za 10 złotych możesz mieć własną stronę w subdomenie, a jeśli zarejestrujesz własną domenę, to możesz z niej skorzystać.
Zamiast dodatków
Korzystanie z darmowego hostingu ma tę ważną zaletę, że często masz do dyspozycji więcej niż tylko możliwość postawienia za darmo strony internetowej. Może Ci się przydać na przykład opcja zabezpieczenia zdjęć znakiem wodnym, wstawienia galerii flash albo linków śledzących Google. Wykorzystanie takiej strony może być naprawdę pomocne w SEO, bezpośredniej promocji firmy albo do kontaktów z klientami – musisz tylko sam zdecydować, co chcesz dzięki niej osiągnąć, a na pewno się to uda.
Podsumowanie
Darmowy strony www na pewno nie są rozwiązaniem dla wymagających, ale też nie każdy posiadacz strony www ma wygórowane wymagania. Jeśli oczekujesz podstawowych funkcjonalności w dobrej cenie, to nie ma potrzeby dzierżawienia serwera albo instalacji strony na serwerach współdzielonych. O wiele prościej będzie skorzystać z gotowego hostingu z kreatorem stron www – nie musisz mieć pojęcia o składni HTML, nie musisz znać się na procedurach wykorzystania serwera, wystarczy, że będziesz umiał tworzyć dokumenty tekstowe – prowadzenie własnej strony www jest wówczas zadaniem o podobnym stopniu trudności.