Tworzymy swoje strony internetowe, oglądamy witryny stworzone przez innych - ale czy na pewno są one stworzone z zasadami obowiązującymi w internecie?

Data dodania: 2011-01-20

Wyświetleń: 1390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W tym artykule postaram się poruszyć kilka kwestii dotyczących stron internetowych , w zasadzie ich testowania. Jak powinny być zbudowane? Czego się wystrzegać? Zacznijmy może więc od początku czyli od kodu.

1.  Kodowanie naszej strony - od tego zależy czy nie będzie widocznych tzw. krzaczków czyli zesputych znaków ze względu na złą stronę kodową. Dla języka polskiego może to być UTF-8 , Windows-1250 lub ISO-8859-2.  Powinniśmy to zadeklarować na samym  początku dokumentu HTML łącznie z typem HTML jaki będziemy stosować.

2.  Zgodność kodu ze standardami W3C - na stronach W3C dostępny jest walidator składni - pozwoli on na sprawdzenie i poprawienie ewentualnych błędów typu niedomknięty tag , zła deklaracja itd. Dostępny jest tam również walidator CSS.  Przy pomocy tych narzędzi można idealnie wychwycić różnice między XHTML i HTML - często stosujemy znaczniki tych języków wymiennie ze względu na duże podobieństwo - uważajmy na takie błędy.

3. Poprawne uzupełnienie meta tagów dla naszej strony. Dzięki temu nasza strona będzie skuteczniej promowała się w wyszukiwarkach internetowych. Największe znaczenie mają pola description i keywords.

4. Wszelkie ważniejsze informacje jak tytuły starajmy umieszczać się w tagach H1 , H2 itd.

5. Obrazki powinny mieć zadeklarowane i wypełnione pole alt w deklaracji IMG.

Należy pamiętać , że strona świadczy o umiejętnościach programisty. Nie rzadko można spotkać strony WWW wielkich firm ze szkolnymi błędami jak np. umieszczanie kodu HTML pomiędzy znacznikami <head> i <body>.  Więc zadbajmy o to, żeby z nas się nie śmiano.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena