Statystyki finansowe nigdy nie kłamią. Polacy coraz bardziej się zadłużają. Wiele osób nie ma tylko jednego kredytu, ale kilka zaciągniętych zobowiązań. Coraz więcej osób popada także w pętlę zadłużenia, biorąc kolejne kredyty na spłatę pozostałych zobowiązań lub po to, by przeżyć od pierwszego do pierwszego następnego miesiąca.

Data dodania: 2013-12-28

Wyświetleń: 989

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy pożyczki konsolidacyjne są dla każdego?

Ta sytuacja nie świadczy dobrze o stanie i kondycji finansowej społeczeństwa. Polacy najczęściej się zadłużają, by kupić mieszkanie, samochód, biorą też liczne, drobne, ale bardzo drogie kredyty konsumpcyjne. Niestety liczba i wysokość rat bardzo często okazują się ponad ich możliwości finansowe. Co zrobić, by wydostać się z tak beznadziejnej sytuacji? Jedynym ratunkiem dla wielu osób będzie kredyt konsolidacyjny.

Takiego kredytu nie należy się obawiać. Polecają go nawet eksperci finansowi, ale też przestrzegają i zastrzegają, że przed wzięciem każdego nowego zobowiązania finansowego należy się mocno nad nim zastanowić. I choć kredyty konsolidacyjne są dla wszystkich dostępne, to nie każdy może je wziąć. O tym należy także pamiętać, podejmując konkretne decyzje i udając się na rozmowę do banku.

Konsolidacja kredytów umożliwia połączenie wszystkich zobowiązań w jedno i jest to niewątpliwie ogromna zaleta takiego działania. Jedną, zdecydowanie niższą ratą spłaca się kredyt hipoteczny, leasing, kredyt gotówkowy czy inne pożyczki przeznaczone na różnorodne cele. Kredyt konsolidacyjny można dostać w każdym banku, chociaż oferty są różne. Składa się tylko odpowiedni wniosek. Banki, przed wydaniem decyzji o przyznaniu lub nie kredytu konsolidacyjnego, sprawdzą zdolność kredytową potencjalnego klienta. Czysta historia w BIK gwarantuje zazwyczaj uzyskanie nowej pożyczki. Ale niekoniecznie. Należy także pamiętać, że nowy kredyt  to może być...

Pułapka dla nowych długów

Kiedy bank może odmówić udzielenia kredytu konsolidacyjnego? Przede wszystkim wtedy, gdy jest problem z płynnością finansową u kredytobiorcy. Starania są spóźnione wtedy, gdy na przykład pojawiają się problemy ze spłatą zaciągniętych pożyczek, gdy kredytobiorca zadłuża się na kartach kredytowych do granicy limitu. Problemy też będą, gdy jest przez cały czas wykorzystywany limit debetowy w koncie. Każde zobowiązanie finansowe – nawet te krótkoterminowe i najmniejsze są brane przez bank pod uwagę podczas ustalania zdolności kredytowej osoby, która wnioskuje o kredyt konsolidacyjny. Bank pożyczając pieniądze, zawsze chce mieć zabezpieczenie na sytuację nieprzewidywalną i niebezpieczną dla niego, czyli taką, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić wszystkich zobowiązań.

Kredyty konsolidacyjne są bardzo dobrym produktem finansowym. Jednak banki, mimo że ten rodzaj pożyczki jest dosyć łatwo dostępny i mocno rozreklamowany, nie zawsze i nie wszystkim wydają pozytywne decyzje i podpisują umowy kredytowe. Dlatego biorąc kredyt konsolidacyjny, zastanówmy się, czy go dostaniemy i czy nie jest na to koło ratunkowe za późno. Jeśli raz wpadnie się w pętlę zadłużenia, to trudno jest potem wyjść na prostą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena