1 Stycznia 2014 roku rusza nowy projekt rządowy: "Mieszkanie Dla Młodych" skierowany do osób zainteresowanych zakupem własnego mieszkania. W ramach MDM moza liczyć na niewielką, ale często pomocną dopłatę.

Data dodania: 2013-12-19

Wyświetleń: 1126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rządowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych zostały po 2009 roku wprowadzone prawie we wszystkich krajach UE. Polska obecnie wprowadza kolejny z nich: Mieszkania dla Młodych. Kto może skorzystać z dopłat w ramach MdM?

Przede wszystkim istnieje ograniczenie wiekowe. Wnioskodawca (a w przypadku wniosku wspólnego młodszy z wnioskodawców) nie może mieć więcej niż 35 lat. Wysokość dopłat jest uzależniona od statusu rodzinnego wnioskodawcy: singiel może liczyć na mieszkanie dla młodych z dopłatą do 10%, tak samo rodziny bezdzietne. W przypadku rodziny z jednym dzieckiem dopłata zostanie zwiększona o 5% *czyli łącznie 15%), a jeśli w ciągu kolejnych 5 lat rodzina powiększy się, to dopłata zwiększy się o dalsze 5% (łącznie 20% dofinansowania). Program ten jest dość nowatorski, ponieważ de facto nie wymusza składania wniosku wspólnego jedynie przez małżeństwa. Można więc uznać, że poza pobudzaniem rynku mieszkaniowego nastawiony jest również na szeroko rozumianą politykę prorodzinną.

Ważna uwaga: aby skorzystać z programu MdM nie można być właścicielem ani współwłaścicielem nieruchomości. Co istotne, warunek ten musi być spełniony w chwili składania wniosku, ale także przed jego złożeniem (oznacza to, że jeśli sprzedałeś mieszkanie, którego byłeś właścicielem, to na dopłatę nie możesz liczyć). Co do samego mieszkania, warunki są tutaj jasne, proste i zrozumiałe: ma zostać nabyte na rynku pierwotnym, a jego powierzchnia nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych.

Zasady programu oczywiście zostały zawarte w dość obszernym dokumencie i nie ma sposobu, żeby przytoczyć tutaj wszystkie reguły. Te, które podaliśmy wyżej to warunki, które są pewne, znane i zdecydowanie najważniejsze. Warto jednak wykorzystać kalkulator, który podpowie, na jaką dopłatę i czy w ogóle na jakąkolwiek możemy liczyć. To prosty sposób na sprawdzenie czy spełnia się wszystkie warunki stawiane przez autorów programu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena