Narzędzia, które służą do tego celu, to porównywarki kredytów. Są to w istocie dość proste skrypty internetowe, które pozwalają na zestawienie ofert wszystkich (lub prawie wszystkich) banków pod kątem konkretnych parametrów. W porównywarkach to użytkownik definiuje często te cechy kredytu, które uważa za najbardziej istotne, a system przeszukuje bazę danych pod kątem ofert pasujących do tych kryteriów. Odpowiedzią jest uporządkowana lista wyników, często zresztą od razu z linkami do strony banków i szczegółowych opisów oferty.
Kredyty gotówkowe charakteryzują się bardzo dużą zmiennością ofert, dlatego zazwyczaj jedna porównywarka nie załatwia sprawy. Dla pewności poszukiwania powtarza się w kilku takich programach, przy czym musisz zwrócić uwagę na to, aby serwis, z którego korzystasz, był wiarygodny. Mówiąc wprost – jeśli jeden z banków zawsze jest najlepszy i dziwnym trafem jest to ten sam, którego reklamy pojawiają się w każdej części strony internetowej, może lepiej poszukać innego serwisu.
Wyniki, które otrzymujesz w porównywarkach, zwykle są dość dokładne, natomiast nie możesz im nigdy zaufać w 100%, co nie jest zresztą winą autorów porównywarek. Po prostu oferty zmieniają się szybko, a procedura obliczania kosztów kredytu czy weryfikacji kredytobiorcy w poszczególnych bankach mogą wyglądać nieco inaczej, więc pewne różnice między ofertą banku a wynikiem porównywarki zawsze mogą się trafić. Dlatego też nigdy nie wybieraj na ślepo pierwszej pozycji z listy, tylko sprawdź pierwsze 5, może pierwszych 10 propozycji, w zależności od tego, jak oceniasz poszczególne banki. Pamiętaj, że przy kredycie gotówkowym ważne jest także twoje subiektywne odczucie. Musisz wybrać zawsze kredyt najlepszy, a niekoniecznie najtańszy.