Każdy z nas miał w życiu takie przedsięwzięcie, lub takie działanie, które skrytykowali wszyscy wokół. Jak to odbieraliście do tej pory? Jak to zmienić? To wszystko w naszym artykule!

Data dodania: 2013-12-01

Wyświetleń: 2328

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krytyka! Jak przyjąć ją na klatę nie niszcząc sobie życia?

Jak często w swoim życiu spotykasz się z krytyką?

Ile razy ktoś powiedział, że Twoje pomysły nie mają sensu?

I teraz... najważniejsze ze wszystkich pytań:

Ile razy zgodziłeś się z tą opinią? I ile razy zrezygnowałeś przez to ze swojego przedsięwzięcia?

Widzisz, w życiu musisz pogodzić się z tym, że bardzo często będziesz spotykał się z krytyką. Zawsze coś komuś nie będzie się podobało. Masz złą pracę, za mało zarabiasz, nie masz możliwości rozwoju, Twoja firma słabo prosperuje, nie ma sensu tego dalej prowadzić bo przynosisz tylko straty... za mało się starasz, zbyt mało z siebie dajesz.

Takich przykładów jest mnóstwo! Tylko jak z tym żyć? Zawsze w Twoim otoczeniu znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się Twoje działanie. Jak go zadowolić? Co zrobić?

Otóż, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, które brzmi: "Co cennego ta osoba wnosi do mojego życia?" Jeśli nic, to nie staraj się go (lub jej) zadowalać, szkoda Twojego cennego czasu! Jeżeli okaże się, że człowiek krytykujący podjęte przez Ciebie działanie na co dzień daje Ci jakąś wartość to:

1) Naucz się oddzielać opinie od faktów.

Tak! Opinia, to myśl subiektywna (patrzenie z perspektywy jednostki). Fakt, to ocena obiektywna (coś, co widzą wszyscy i nie da się tego ukryć). Przykład:

Załóżmy, że otworzyłeś swoją firmę, która zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń motywacyjnych. Jeżeli ktoś Ci powie: "Stary! Nie warto! To jest bardzo trudny rynek, teraz panuje tam kryzys, nie dasz sobie rady! - to jest opinia i nią nie warto zawracać sobie głowy. Jeśli jednak przeprowadzisz już jakieś szkolenie i po jego zakończeniu usłyszysz słowa typu: "Było ciekawie, nie nudziłem się, jednak bardzo wielu trenerów mówi o tym samym co Ty, robisz dokładnie to co oni, tylko inaczej ubierasz to w słowa. To jest świetne, dla osób, które nigdy nie były na żadnym szkoleniu, ale nie dla starych wyjadaczy." - to już jest fakt.

W chwili, kiedy nauczysz się już oddzielać opinie od faktów to ważną rzeczą jest abyś potrafił:

Wyciągać wnioski!

Jeśli ktoś powie, że Twoje szkolenia są bardzo podobne do tych, które już widział, to musisz stworzyć coś absolutnie swojego, coś czego jeszcze nikt do tej pory nie zrobił. W takim wypadku dobrze będzie znaleźć swoją, oryginalną drogę rozwoju kariery.

2) Naucz się rozróżniać ludzi.

To jest bardzo ważna umiejętność. Wiedz o tym, że są ludzie, którzy będę krytykować innych, bo z natury tacy są. Nie mają pojęcia o tym co mówią, ale będą mówić, bo kiedy umniejszą Twoje zasługi, będzie im w życiu lżej, łatwiej. Ich opinią się nie przejmuj, bo to tylko opinia. Sam musisz pewne rzeczy w życiu sprawdzić, aby mieć pewność! 

Drudzy z nich wiedzą co mówią, to są Ci ludzie, którzy nie skrytykują całego Twojego działania, oni znajdą błędy jakie popełniłeś. Pokażą Ci je i powiedzą jak to poprawić (to nazywa się informacją zwrotną) - i takie zdanie powinieneś traktować poważnie. To są wskazówki, które są w stanie przenieść Cię na o wiele wyższy poziom niż dotychczas!

Pamiętaj, że nie ma złych informacji! Są tylko takie, na których musisz pracować!

Jeżeli nauczysz się tych dwóch rzeczy, które przed chwilą poznałeś, będzie Ci w życiu o wiele łatwiej. Będziesz potrafił rozróżnić ludzi, którzy słowami krytyki starają się poprawić jakość Twoich działań, od tych, którzy krytykują tylko dlatego, że sami nie wierzą w to, co chcesz osiągnąć!

Na koniec chcemy, abyś zapamiętał sobie jedną rzecz:

Dopóki sam czegoś nie sprawdzisz, nie będziesz miał pewności czy to zadziała w Twoim życiu, czy nie!



Do dzieła!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena