Czasy, gdy na niepewną przyszłość nasi dziadkowie wszelkie oszczędności odkładali do przysłowiowej „skarpety”, na szczęście dawno już odeszły do lamusa. Dzisiaj mamy do wyboru różnego rodzaju produkty finansowe, które pozwalają nie tylko na regularne oszczędzanie, ale też na to, aby oszczędności dla Ciebie pracowały.

Data dodania: 2013-09-27

Wyświetleń: 1495

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zabezpieczyć swoje finanse?

Wyobraź sobie, co by było, gdyby nie różnego rodzaju produkty finansowe, których nabycie zmusza Cię do regularnych oszczędności? Żyłbyś zapewne z dnia na dzień, a resztę pieniędzy odkładał na zwykłe konto bankowe, które nie pomnaża Twoich oszczędności. Na szczęście do wyboru masz różne produkty finansowe, które pomogą Ci w inteligentnym oszczędzaniu. Poniżej przedstawiamy małe zestawienie tych produktów. Uwaga – przedstawiamy tylko ich rodzaje, nie pokusiliśmy się o zestawienie wszystkich ofert na rynku.

Lokaty krótkoterminowe

Wielokrotnie można trafić na lokaty krótkoterminowe (nawet kilkudniowe), które obiecują zysk w niewielkim czasie. Ich plusem z pewnością jest to, że zysk jest pewny, minusem – że na kokosy nie mamy co liczyć. Najlepsze w tej chwili lokaty krótkoterminowe gwarantują zysk w wysokości 7%. Często wymagane jest również założenie konta w banku, który oferuje taki produkt.

Jeśli więc dysponujesz jakimś rezerwowym kapitałem i lubisz śledzić różne promocje (najciekawsze oferty lokat krótkoterminowych trwają... cóż, krótko), to możesz dorabiać sobie w taki sposób. Ale uwaga – kapitał musi być faktycznie spory. Łatwo obliczyć, że z tysiąca złotych zarobisz na lokacie co najwyżej kilkadziesiąt złotych.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze pracują dla Ciebie zdecydowanie dłużej – nieraz wiele lat. Zysk dzięki temu jest większy, uzależniony natomiast od ryzyka inwestycyjnego, które ponosisz, wybierając odpowiedni fundusz. Jeśli wybierzesz fundusz z dużym ryzykiem, to i potencjalne zyski będziesz miał większe... ale jeśli wybierzesz źle (i/albo będziesz miał pecha), to możesz więcej stracić.

Dlatego wybierając fundusz inwestycyjny, należałoby zasięgnąć języka odpowiedniego doradcy.

Ubezpieczenia na życie

W świadomości konsumentów życiówka to produkt, który zagwarantuje odszkodowanie tylko w razie śmierci ubezpieczonego. To absolutnie nieprawda. Rodzajów ubezpieczeń na życie jest całe mnóstwo, a ich wybór uzależniony jest od potrzeb ubezpieczającego. Np. dzięki ubezpieczeniu na życie i dożycie zapewniasz nie tylko spokój najbliższym w razie Twojej śmierci, ale również dodatkowy kapitał na emeryturę, gdyż część składek poświęcana jest na inwestycje. Inny przykład: możesz zawrzeć polisę posagową, dzięki czemu sukcesywnie będziesz odkładać pieniądze, tak potrzebne dla Twojego dziecka na start w dorosłość.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena