Wyobraź sobie, co by było, gdyby nie różnego rodzaju produkty finansowe, których nabycie zmusza Cię do regularnych oszczędności? Żyłbyś zapewne z dnia na dzień, a resztę pieniędzy odkładał na zwykłe konto bankowe, które nie pomnaża Twoich oszczędności. Na szczęście do wyboru masz różne produkty finansowe, które pomogą Ci w inteligentnym oszczędzaniu. Poniżej przedstawiamy małe zestawienie tych produktów. Uwaga – przedstawiamy tylko ich rodzaje, nie pokusiliśmy się o zestawienie wszystkich ofert na rynku.
Lokaty krótkoterminowe
Wielokrotnie można trafić na lokaty krótkoterminowe (nawet kilkudniowe), które obiecują zysk w niewielkim czasie. Ich plusem z pewnością jest to, że zysk jest pewny, minusem – że na kokosy nie mamy co liczyć. Najlepsze w tej chwili lokaty krótkoterminowe gwarantują zysk w wysokości 7%. Często wymagane jest również założenie konta w banku, który oferuje taki produkt.
Jeśli więc dysponujesz jakimś rezerwowym kapitałem i lubisz śledzić różne promocje (najciekawsze oferty lokat krótkoterminowych trwają... cóż, krótko), to możesz dorabiać sobie w taki sposób. Ale uwaga – kapitał musi być faktycznie spory. Łatwo obliczyć, że z tysiąca złotych zarobisz na lokacie co najwyżej kilkadziesiąt złotych.
Fundusze inwestycyjne
Fundusze pracują dla Ciebie zdecydowanie dłużej – nieraz wiele lat. Zysk dzięki temu jest większy, uzależniony natomiast od ryzyka inwestycyjnego, które ponosisz, wybierając odpowiedni fundusz. Jeśli wybierzesz fundusz z dużym ryzykiem, to i potencjalne zyski będziesz miał większe... ale jeśli wybierzesz źle (i/albo będziesz miał pecha), to możesz więcej stracić.
Dlatego wybierając fundusz inwestycyjny, należałoby zasięgnąć języka odpowiedniego doradcy.
Ubezpieczenia na życie
W świadomości konsumentów życiówka to produkt, który zagwarantuje odszkodowanie tylko w razie śmierci ubezpieczonego. To absolutnie nieprawda. Rodzajów ubezpieczeń na życie jest całe mnóstwo, a ich wybór uzależniony jest od potrzeb ubezpieczającego. Np. dzięki ubezpieczeniu na życie i dożycie zapewniasz nie tylko spokój najbliższym w razie Twojej śmierci, ale również dodatkowy kapitał na emeryturę, gdyż część składek poświęcana jest na inwestycje. Inny przykład: możesz zawrzeć polisę posagową, dzięki czemu sukcesywnie będziesz odkładać pieniądze, tak potrzebne dla Twojego dziecka na start w dorosłość.