Podatek od zysków kapitałowych, wprowadzony kilka lat temu, bardzo utrudnił życie wszystkim, którzy chcieli oszczędzać pieniądze, odkładając je na lokatach lub funduszach inwestycyjnych. Na szczęście rynek zareagował bardzo szybko i natychmiast powstały produkty inwestycyjne, które umożliwiają uniknięcie uciążliwego podatku.

Data dodania: 2011-05-03

Wyświetleń: 2071

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odkąd wprowadzono kilka lat temu podatek od zysków kapitałowych, czyli popularny „podatek Belki”, wiele osób chcących zainwestować swoje pieniądze ma spory dylemat, gdzie je ulokować, tak aby uniknąć pomniejszania zysków o 19% podatku. Zwykłe lokaty oraz fundusze inwestycyjne niestety nie chronią przed tym wymogiem.

Na szczęście na rynku coraz więcej jest dostępnych produktów inwestycyjnych, które pozwalają uniknąć płacenia podatku Belki. Są to przede wszystkim lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Z ustawy o podatku od zysków kapitałowych, wynika, że podatek jest naliczany w momencie gdy zysk z kapitalizacji odsetek wyniesie min. 2 zł i 49 groszy, jeśli jest mniejszy, podatek jest zaokrąglany do 0zł, czyli nie trzeba go płacić. Na tym właśnie bazują wszystkie produkty antybelkowe. Dzięki odpowiedniej wysokości ulokowanej sumy oraz codziennej kapitalizacji odsetek, zysk nigdy nie przekracza tej kwoty, dzięki czemu podatek nie jest naliczany.

Przy oszczędzaniu w ten sposób powstaje jednak jeden problem. Kwota jaką można ulokować jest ograniczona do pewnego poziomu, dlatego jeśli chcemy zainwestować większą ilość pieniędzy musimy znaleźć inne rozwiązanie. Na szczęście banki same podsuwają nam takie, oferując możliwość zakładania kilki tego typu lokat. W ten sposób na każdej z nich leży część naszych środków ale żadna nie daje zysków większych niż 2,49 zł.

Wybierając lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, dobrze jest odwiedzić różne banki i porównać ich oferty. Często bowiem oprocentowanie może znacznie się różnić. Można w tym celu skorzystać również z wielu, dostępnych w Internecie, portali, które oferują porównanie produktów bankowych. Jest to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób pozyskiwania informacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena