Wybór odpowiedniego konta bankowego ze względu na mnogość ofert nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie dla osoby niespecjalnie obeznanej w tych tematach. Dlatego też w tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze kwestie dotyczące wyboru konta.

Data dodania: 2009-12-04

Wyświetleń: 1880

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na co szczególnie zwracać uwagę.
W wyborze konta bankowego najważniejsze jest to jakie Ty masz oczekiwania wobec niego. Dlatego też ciężko jest wprost odpowiedzieć na pytanie: jaki rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy jest najlepszy? Ale można wyróżnić kilka czynników, które zawsze mają znaczenie i z pewnością ich znajomość będzie bardzo pomocna.


1. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na wszelkie opłaty jakie bank od nas będzie pobierał. Mam tu na myśli opłatę za prowadzenie konta, prowizje za przelewy internetowe, telefoniczne i w tradycyjnym banku, koszt wyciągnięcia pieniędzy z bankomatu (oraz ilość darmowych bankomatów jeśli takie są), opłata za kartę do konta. Są to zdecydowanie najważniejsze opłaty. Są też inne, jednak ich znaczenie jest bardzo małe ponieważ najczęściej da się ich uniknąć przez nie korzystanie z pewnych funkcji (takich jak np wysłanie przez bank wyciągu z konta itp).


2. Drugą sprawą jest funkcjonalność konta, to znaczy czy możemy w każdej chwili mieć wygodny dostęp do pieniędzy (m.in. czy jest dużo dostępnych bankomatów w naszej okolicy), czy bank oferuje jakieś dodatkowe świadczenia (np. możliwość wykupienia ubezpieczenia, inwestowania w fundusze itp). Takie funkcje oferuje np. mBank, którego eKONTO jest przez wielu uznawane za najlepsze konto osobiste oraz jest najczęściej wybieranym kontem przez internautów.


3. Oprocentowanie - wymieniłem je w tym zestawieniu ponieważ dla części osób może mieć jakieś znaczenie, jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, że obecnie raczej trudno liczyć na dobre oprocentowanie rachunku osobistego, często są w ogóle nie oprocentowane lub minimalnie np 0,5%, a jeśli już jest wysokie to wiąże się też z opłatami za konto więc wychodzi się na "0". Jeśli więc komuś zależy na oprocentowaniu powinien raczej szukać konta oszczędnościowego lub lokaty czy też funduszu inwestycyjnego.


Mam nadzieję, że przytoczone przeze mnie porady rozjaśnią nieco sytuacje wielu osobom dla których wybór konta jest nie lada wyzwaniem i nie wiedzą od czego zacząć poszukiwania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena