Zgaga jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia nazywanego dolnym zwieraczem przełyku. Jeżeli nie działa on odpowiednio, do naszego przełyku wraca kwaśna treść z żołądka, wywołująca pieczenie. Aby załagodzić ten objaw trzeba się odpowiednio odżywiać.
Istotne jest, aby unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych. Jeżeli lubimy mięso, przygotowujmy je gotując, dusząc lub piekąc a nie smażąc. Niech to będzie chude mięso drobiowe. Kiedy mamy zgagę, unikajmy również potraw ostrych i dobrze przyprawionych. Jeśli odczuwasz pieczenie w przełyku, postaraj się jeść posiłki mniejsze i częściej. Kolację jedz najpóźniej trzy godziny przed snem. Unikaj owoców cytrusowych i soków z nich. Zawierają one naturalne kwasy, które mogą wzmocnić Twoje dolegliwości. Niewskazana jest również kofeina, napoje gazowane i alkohol, bo przyśpieszają one produkcję soków żołądkowych. Unikaj takich produktów spożywczych jak papryka, pomidory i cebula (zwłaszcza smażona). Staraj się jeść jak najwięcej warzyw i owoców.
Zgaga to najczęstsza dolegliwość ludzi otyłych. Tę przyczynę powinno usunąć zrzucenie przez Ciebie kilku kilogramów. Postaraj się więcej się ruszać, uprawiać sport.
Przy pieczeniu w przełyku niewskazane jest kładzenie się po posiłku czy schylanie się. Jeżeli idziesz spać, używaj dwóch poduszek, aby Twoja głowa była ułożona wyżej niż reszta ciała.
Jeżeli na Twoje dolegliwości nie pomagają dieta i ruch, możesz zastosować leczenie farmakologiczne przy pomocy inhibitorów pompy protonowej. Przykładem takich leków jest controloc. Są to środki na receptę i nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem.
Pieczenie w przełyku najczęściej występuje przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Jeżeli chcesz tę chorobę odpowiednio zdiagnozować, powinieneś wykonać gastroskopię. Nieleczona zgaga może doprowadzić do stanów zapalnych, zmian w przełyku, a nawet choroby nowotworowej czy przełyku Baretta.