Jeśli masz problemy z dną moczanową nie powinieneś stosować diety bogatej w węglowodany, która wzmaga wydalanie moczanów. Jeśli zastosujesz dietę bogatą w tłuszcze, nastąpi ich wchłanianie w kanalikach nerkowych.
Najlepsza jest dieta, która zawiera mało tłuszczu i zwiększoną ilość węglowodanów. Staraj się jeść raczej potrawy, które nie są pikantne. Najlepsze będą gotowane, duszone, niesmażone lub pieczone. Najzdrowsze jest mięso gotowane w dużej ilości wody.
Aby nie doprowadzić do niedoborów składników odżywczych w diecie, mimo pewnych ograniczeń w diecie staraj się, aby to co jesz było pełnowartościowe, urozmaicone i różnorodne. Nie pij napojów alkoholowych chyba, że w bardzo niewielkich ilościach.
Staraj się również nie pić w dużej ilości soków. Z korzyścią dla Twojego zdrowia będzie, jeśli nie będziesz przekraczać 100 gramów mięsa dziennie. Dotyczy to również jego przetworów. Lepiej zamiast stosować wywar z mięsa zastosować bulion warzywny, który nie zawiera puryn. Najlepiej ostatni posiłek w ciągu dnia zjadać cztery do sześciu godzin przed położeniem się spać.
Szczególnie w nocy zwiększa się zatrzymanie kwasu moczowego. Dopuszczalne jest jedzenie grzybów kurek. One należą do produktów, które nie zawierają puryn w przeciwieństwie do innych grzybów. Sześćdziesiąt procent osób, które mają problemy z dną są to osoby otyłe. Ich dieta powinna być niskoenergetyczna. Pamiętaj jednak, że jeśli masz kłopoty z dną moczanową Twoje odchudzanie musi być ostrożne, nie możesz się głodzić, bo to może być przyczyną napadu dny.
Stosuj zbilansowaną dietę przy dnie moczanowej, bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Pij wodę i słaby napary herbat, kompotów, a przy napadach wypijaj wody alkaliczne. Picie wody sprawia, że wydalony zostaje kwas moczowy razem z moczem, a to zapobiega tworzeniu się w nerkach kamieni.
Zadbaj o to, aby nie być odwodnionym bo to sprzyja wytrącaniu kryształów sodu. Zostało stwierdzone naukowo, że jedzenie dwóch porcji dziennie słodzonych napojów bezalkoholowych oraz soków owocowych, które zawierają fruktozę może zwiększyć ryzyko rozwoju dny moczanowej nawet o osiemdziesiąt pięć procent, dlatego należy ich unikać.
Do powstania kamieni moczanowych może również przyczynić się nadmierne zagęszczenie moczy. Warto więc wypijać dużą ilość płynów w ciągu doby. Osoby chorujące na dnę moczanową mogą pić wodę niskozmineralizowaną, mleko, niesłodzone kompoty z jabłek, wiśni, czereśni.