Przyczyny łysienia mogą być różne dla kobiet i dla mężczyzn. Warto je jednak rozpoznać, aby wyleczyć tę kłopotliwą dolegliwość.

Data dodania: 2013-11-03

Wyświetleń: 1469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łysienie jest problemem dotykającym zarówno kobiety jak i mężczyzn. U panów główną przyczyną łysienia jest nadmiar testosteronu oraz dziedziczenie. U kobiet kłopot z wypadaniem włosów pojawia się najczęściej w okresie ciąży. Jest tak dlatego, że organizm kobiety ma mniej substancji odżywczych, gdyż przekazuje je dziecku dla prawidłowego rozwoju. Kobiety mają wtedy oraz podczas karmienia piersią zwiększoną zawartość prolaktyny w organizmie. Powodem utraty włosów w ciąży może być również niedobór żelaza. Problemy z wypadaniem włosów dotyczą również kobiet w okresie menopauzy. Innym powodem łysienia u mężczyzn i u kobiet mogą być przyjmowane leki na tarczycę, nadciśnienie, epilepsje, przeciwzakrzepowe oraz nadmiar witaminy A w organizmie. Negatywne na mieszki włosów wpływają również środki stosowane przy chemioterapii oraz na epilepsje. Kobiety mogą tracić włosy również po odstawieniu środków antykoncepcyjnych.

U mężczyzn istotnym czynnikiem, jaki może powodować kłopoty z łysieniem, jest czynnik genetyczny. Często mężczyźni zaczynają stosunkowo wcześnie łysieć, jeśli miał z tym problemy ich ojciec i dziadek. Nie wskazane przy wypadaniu włosów jest długotrwałe narażenie na stres. Kiedy za bardzo się denerwujemy, wytwarzana jest w naszym organizmie prolaktyna, której nadmiar jest szkodliwy dla mieszków włosów. Zdarza się, że włosy zaczynają wypadać przy różnego rodzaju infekcjach, a szczególnie tych, przy których pojawia się gorączka.

Przyczyny wypadania włosów mogą być również mechaniczne. Z łysieniem mogą mieć problemy kobiety, które za mocno upinają sobie włosy, farbują je, często robią trwałą. Pod wpływem takich zabiegów włosy robią się słabsze i cieńsze, a w końcu zaczynają wypadać.

Inną przyczyną mechaniczną może być też nie właściwa pielęgnacja włosów. Warto zadbać o to, aby były spłukane letnią, nie gorącą wodą, i suszone w nie za wysokiej temperaturze. Czasami problemy z utratą włosów mogą zdarzyć się po przebytej operacji, narkozie.

Przy łysieniu warto zwrócić uwagę na stosowanie odpowiednich kosmetyków nie podrażniających skóry głowy i codzienną pielęgnacje. Czasem niedbałość o włosy może doprowadzić do łuszczycy czy łupieżu. Przy pierwszej z dolegliwości skóra głowy wytwarza nadmiar łoju i z tego powodu włosy wypadają. Przy drugiej dolegliwości płaty łupieżu powodują nieodpowiednie funkcjonowanie mieszków włosów, bo zaburzone jest mikrokrążenie w skórze głowy.

Jeżeli mimo zabiegów, które stosujesz regularnie przez dłuższy czas (dwa do trzech miesięcy), Twoje włosy nadal wypadają, zgłoś się do lekarza, bo powodem tych dolegliwości może być choroba, o której nie wiesz.

Jeżeli masz problem z łysieniem, warto zastosować dietę na wypadanie włosów, ponieważ często ten problem może się pojawić, kiedy nasz organizm nie jest odpowiednio odżywiony. Szczególnie wskazana przy Twojej dolegliwości jest dieta bogata w białko, czyli czerwone mięso, mleko, jajka. Wskazane są również produkty zawierające kwas omega 3 oraz soja i drożdże. Wypadanie włosów może pojawić się również, kiedy przesadzamy z suplementacją diety w witaminę A. Zadbaj o to, aby w słoneczne dni nosić czapkę bo cebulki włosów mogą zostać uszkodzone również przez nadmiar promieniowania słonecznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena