Dna moczanowa to choroba przewlekła. Często zaczyna się bólem jednego albo dwóch stawów. Inna jej nazwy to artretyzm lub podagra. Przyczyną jest zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego, który powstaje z puryn. Są dwie odmiany tej choroby. Pierwszą jest dna pierwotna spowodowana upośledzonym wydalaniem kwasu moczowego do do cewek nerkowych, obniżeniem jego filtracji i zwiększeniem resorpcji. Przyczyną dny wtórnej może być przebycie takich chorób jak niedokrwistość hemolityczna wywołana rozpadem komórek po chemio- czy radioterapii. Pierwszym objawem choroby jest ostry atak dny czyli ból jednego lub kilku stawów związany z ogólnym stanem zapalnym. Ataki te mają swoje nazwy w zależności od miejsca występowania bólu np. zapalenie stawu śródstopno - paliczkowego to podagra.
Obecność kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym lub w materiale pobranym z guzów w tkankach miękkich jest potwierdzeniem choroby. Nie zawsze poziom kwasu moczowego przy tej chorobie jest znacznie podwyższony. Dodatkowo wykonuje się badania radiologiczne. Leczenie dny moczanowej polega głównie na wprowadzeniu specjalnej diety, z której są wykluczone produkty zawierające puryny oraz aminokwasy. Należą do nich głównie: mięso (przede wszystkim podroby) jak również kakao, warzywa strączkowe oraz niektóre ryby. Warto przy tej dolegliwości postarać się o stabilną masę ciała oraz krótsze przerwy między posiłkami. Alkohol powinien być wykluczony z diety chorego na dnę, ponieważ wywołuje kwasicę mleczanową, która w konsekwencji może wywołać atak dny. Warto podczas choroby pić dużą ilość wody, bo może to pomóc wyeliminować ilość kwasu moczowego.
Jeżeli sama dieta nie pomaga, stosuje się allopurynol, który hamuje produkcję kwasu moczowego puryn. Oprócz tego stosuje się również leki, które pomagają w szybszym wydalaniu kwasu moczowego. Te leki głównie pomagają zwiększyć resorpcję kwasu moczowego w nerkach. Przykładem takich środków jest benzobromeron i pronenecyd. Podczas dolegliwości związanych z dną moczanową można również zastosować leki moczopędne. Konsekwencją dny są powikłania, które również warto leczyć. Czasami konieczna jest rehabilitacja narządu ruchu, usuwanie operacyjne dużych guzków, leczenia powikłań, które są związane z uszkodzeniami nerek spowodowanymi chorobą.
Zaburzenia przemiany materii występujące przy dnie moczanowej dotyczą całości organizmu. Podczas choroby dochodzi do krystalizacji związku chemicznego moczanu sodu w płynie stawowym. Choroba występuje najczęściej u mężczyzn po czterdziestym roku życia, choć coraz częściej chorują na nią również ludzie młodzi. U kobiet podagra zwykle zaczyna się w okresie menopauzy, a powodują ją zmiany hormonalne w organizmie. W przebiegu dny moczanowej można wyróżnić cztery okresy. Pierwszy z nich to czas bezobjawowy, kiedy zwiększa się stężenie kwasu moczowego w krwi. Nazywamy to hiperurykemią. Potem zaczynają się napady dny, w czasie których występują okresy międzynapadowe. Następnie zaczyna się tak zwana dna przewlekła.