Korzystanie z kredytowania własnych potrzeb jest prostym rozwiązaniem, umożliwiającym szybką realizację swoich celów. Nie zawsze okazuje się jednak rozwiązaniem dostosowanym do możliwości osoby korzystającej z kredytów i pożyczek.

Data dodania: 2013-07-29

Wyświetleń: 1477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korzyści wynikające z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego

Kredyt na mieszkanie, kredyt na samochód, kredyt gotówkowy na wakacje lub święta, raty za meble lub komputer. Możliwości jest wiele, natomiast dochód zazwyczaj posiada swój limit, który musi również uwzględnić bieżące potrzeby kredytobiorcy. Gdy liczba rat należnych instytucjom finansowym przyprawia o zawrót głowy, bądź zagrożona jest płynność finansowa kredytobiorcy, rozwiązaniem sytuacji może okazać się kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja kredytów – czy aby na pewno?

Podstawowym problemem związanym z trudnościami finansowymi jest zagrożenie istotnej zmiany poziomu życia dla wszystkich członków danego gospodarstwa domowego. Problemy finansowe jednej osoby zazwyczaj przekładają się na całą rodzinę, a wraz ze wzrostem wartości zadłużenia ewentualne konsekwencje stają się coraz mniej przyjemne. Utrata możliwości zaciągnięcia kolejnego kredytu przez ciemne plamy na historii kredytowej należy do najmniejszych z nich, natomiast utrata mieszkania, czy źródła dochodu, jest już poważnym zagrożeniem dla spokoju rodziny. Zatem opłacalność wykorzystania kredytu konsolidacyjnego wiąże się z jego kosztami.

W przypadku wysokooprocentowanych pożyczek gotówkowych, limitów na karcie kredytowej, a nawet debetów na koncie, kredyt konsolidacyjny może być rozwiązaniem, które przyniesie klientowi niższe raty i niższą sumaryczną wartość należności. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferowanego rozwiązania nawet jeśli nie wymaga tego zabezpieczenie płynności finansowej. Jednak promocyjne oferty kredytów gotówkowych, pożyczki i kredyty hipoteczne mogą okazać się znacznie droższe w przełożeniu na kredyty konsolidacyjne, szczególnie jeśli są to kredyty konsolidacyjne bez hipoteki. Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego wahające się w granicach 8 – 18 % może okazać się bolesne w przypadku konsolidacji dużego kredytu hipotecznego, a dodatkowe rozciągnięcie spłaty w latach w dalszej mierze spowoduje ogólny wzrost kosztów kredytu. Jednak gdy alternatywą jest możliwość utraty nieruchomości, problem dodatkowych kosztów okazuje się znacznie mniejszy.

Dodatkowe korzyści

Jedną z dodatkowych korzyści wynikających z posiadania do spłaty jednego kredytu w miejsce kilku rat jest bezpieczeństwo pierwszeństwa jego opłacenia. Różne zobowiązania finansowe podejmowane są na różne okresy czasu, wymagają również wniesienia opłaty w różnym terminie. W związku z tym pojawia się niebezpieczeństwo, że jedna z rat może zostać zapomniana, bądź źle oszacowane środki na koncie stopnieją przed wyznaczoną datą przelewu stałego, przez co ten nie będzie mógł zostać wykonany w terminie.

Konsolidacja kredytów do jednej raty, oraz możliwość jej dowolnego usytuowania w czasie, np. z terminem płatności odległym o kilka dni od daty przelewy płatności z tytułu wykonywania pracy, czy też emerytury. Poza uzyskaniem niższej raty stosunkowo pewne będzie również jej opłacenie w terminie.

Korzystanie z kredytu konsolidacyjnego może okazać się opłacalne pod różnymi względami, zmniejszenia kosztów zobowiązania, zmniejszenia miesięcznej raty, oraz ułatwienia jej płatności. Jednak nie każdy przypadek odnosi się do wszystkich trzech punktów, a korzyści jakie niosą kredyty konsolidacyjne należy każdorazowo ocenić indywidualnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena