Zespół przewlekłego przemęczenia dotyka bardzo wielu ludzi. Można z tym sobie poradzić.

Data dodania: 2013-07-05

Wyświetleń: 1161

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zespół długotrwałego zmęczenia ma dwa aspekty: psychiczny i fizyczny, są one ścisłe ze sobą powiązane i sprzężone. Wrażenie psychicznego wypalenia, znużenia rzutuje na ogólną niechęć do działania, spada wydolność organizmu, aktywność fizyczna, siły witalne. Człowiek podświadomie wyławia wszystkie czynniki mające potwierdzić ten stan: osłabienie organizmu, bóle głowy i pleców, bóle mięśni, rozproszenie, apatię, zaburzenia snu, depresję.


I koło się zamyka, spirala się nakręca. Fatalnym sposobem na zwiększenie sprawności i mocniejsze siły witalne jest stosowanie używek: kawy, coca coli, napojów energetyzujących, papierosów, dopalaczy czy narkotyków. Z drugiej strony autentycznie wyczerpany organizm może przesyłać do mózgu informacje, które powodują w/w objawy. Koniecznie trzeba powstrzymać to zamknięte koło, ponieważ taki stan na dłuższą metę grozi bardzo poważnymi chorobami. Jeśli to możliwe, weź parę dni wolnego, usiądź i się spokojnie zastanów nad swoim życiem.


Należy "doładować akumulatory";
- zapewnić sobie odpowiednio przespane noce, pomogą ćwiczenia relaksacyjne, stałe godziny na odpoczynek, nie wylegiwanie się w łóżku bez potrzeby;
- ruch, nie siedź długo przed tv, wyjdź na spacer, weź książkę, dotleń się;
- dobrze się odżywiaj - mocne śniadania, wczesne kolacje;
- bierz prysznic, naprzemiennie ciepły i chłodny, to aktywizuje;
- zrób sobie herbatkę jogina: imbir, kardamon,  goździk, cytryna, miód, cynamon, czarny pieprz, herbata czarna, proporcje dowolne, pić ciepłą;
- miłorząb japoński, różeniec górski, żeń-szeń, echinacea, lukrecja.


Przełamać stan przewlekłego zmęczenia nie jest łatwo. Koniecznie powinno się przebadać; zrobić choćby podstawowe badanie krwi. Niedoczynność tarczycy, cukrzyca, alergie, AIDS, nowotwory to elementy obniżające sprawność fizyczną i umysłową. Ponownie kluczem jest równowaga. Wszystko ma swój czas: praca i obowiązki oraz relaks, rozrywka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena