Warto jednak przed każdą podróżą, szczególnie odległą, zastanowić się czy jest ona niezbędna i czy nie może zostać odłożona na później, tj. po rozwiązaniu. Pewnych sytuacji nie da się przewidzieć, a kobieta w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, powinna w sposób wyjątkowy unikać sytuacji ekstremalnych (takich jak przeciążenia, różnica ciśnień, zmiana klimatu, itp.).
Dla kobiet w ciąży wskazane są raczej loty krótkie, w czasie których należy trzymać nogi w górze, aby zapobiec opuchnięciom kończyn. Zdecydowanie nie zaleca się podróży samolotem w następujących przypadkach: mnoga ciąża, w przeszłości nastąpiło poronienie, dolegliwości ze strony układu krążenia.
Może się okazać, że w późniejszym okresie ciąży (z reguły po 36 tygodniu ciąży) lub na krótko przed planowanym porodem, linie lotnicze będą wymagały od nas specjalnego zaświadczenia o naszej zdolności do odbycia podróży. Zaświadczenie takie będzie mogło wówczas wydać jedynie służba medyczna danego przewoźnika.
Odnosi się to również do przypadków ciąży z komplikacjami, np. w przypadku ciąży mnogiej czy spodziewanego przedwczesnego rozwiązania, itp.
Przed planowaną podróżą samolotem niezbędna wydaje się także konsultacja ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć ewentualne ryzyko.