Latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, jednak nie zaleca się latania w ostatnim miesiącu ciąży jak również do 7 dni po urodzeniu dziecka (niektóre linie lotnicze nie przyjmują na pokład kobiet po 34 tygodniu ciąży np. WIZZ Air).

Data dodania: 2009-06-08

Wyświetleń: 2764

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kobiety będące w ciąży mogą podróżować samolotem, z reguły do 36 tygodnia ciąży lub do około czwartego tygodnia przed przewidzianym terminem porodu. Nie jest wówczas także wymagane zaświadczenie lekarskie od ginekologa. Niektórzy przewoźnicy mogą jednak stosować inne regulacje w tym zakresie, więc warto przed podróżą upewnić się jak do tego tematu podchodzą dane linie lotnicze.

Warto jednak przed każdą podróżą, szczególnie odległą, zastanowić się czy jest ona niezbędna i czy nie może zostać odłożona na później, tj. po rozwiązaniu. Pewnych sytuacji nie da się przewidzieć, a kobieta w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, powinna w sposób wyjątkowy unikać sytuacji ekstremalnych (takich jak przeciążenia, różnica ciśnień, zmiana klimatu, itp.).

Dla kobiet w ciąży wskazane są raczej loty krótkie, w czasie których należy trzymać nogi w górze, aby zapobiec opuchnięciom kończyn. Zdecydowanie nie zaleca się podróży samolotem w następujących przypadkach: mnoga ciąża, w przeszłości nastąpiło poronienie, dolegliwości ze strony układu krążenia.

Może się okazać, że w późniejszym okresie ciąży (z reguły po 36 tygodniu ciąży) lub na krótko przed planowanym porodem, linie lotnicze będą wymagały od nas specjalnego zaświadczenia o naszej zdolności do odbycia podróży. Zaświadczenie takie będzie mogło wówczas wydać jedynie służba medyczna danego przewoźnika.
Odnosi się to również do przypadków ciąży z komplikacjami, np. w przypadku ciąży mnogiej czy spodziewanego przedwczesnego rozwiązania, itp.

Przed planowaną podróżą samolotem niezbędna wydaje się także konsultacja ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć ewentualne ryzyko.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena