Tanie linie lotnicze to przewoźnicy lotniczy świadczący usługi przewozu lotniczego po cenach niższych od cen oferowanych przez tradycyjne linie lotnicze. Dlaczego tak się dzieje oraz skąd taka różnica w cenie biletu lotniczego?

Data dodania: 2009-06-05

Wyświetleń: 1863

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tanie linie lotnicze to przewoźnicy lotniczy świadczący usługi przewozu lotniczego po cenach niższych od cen oferowanych przez tradycyjne linie lotnicze. Dlaczego tak się dzieje oraz skąd taka różnica w cenie biletu lotniczego?

Otóż, jak to zwykle bywa, w parze z przychodami (ceną) danej usługi czy produktu, idą koszty wytworzenia tej usługi czy produktu. Chcąc obniżyć cenę musimy, albo obniżyć swoją marżę (zysk), albo poszukać oszczędności w naszych kosztach. Najczęściej wybierany jest ten drugi wariant, czyli cięcie kosztów własnych.

Tak też jest w przypadku cen biletów lotniczych u tanich przewoźników lotniczych. Uzyskanie efektu tanich biletów lotniczych jest możliwe dzięki obniżeniu kosztów obsługi lotu. Odbywa się to najczęściej poprzez rezygnację z niektórych usług oferowanych standardowo u tradycyjnego przewoźnika, takich jak bezpłatne posiłki i napoje na pokładzie samolotu, dostęp do gazet i czasopism, zmniejszenie komfortu podróży poprzez zagęszczenie liczby pasażerów w samolocie, wprowadzenie większych ograniczeń i obostrzeń co do ilości i obsługi bagażu podróżnego i inne.

Tanie linie lotnicze nie szukają jednak możliwości obniżki kosztów przelotów tylko po stronie pasażera. Tanie bilety lotnicze są możliwe do uzyskania także dzięki ograniczeniu do minimum personelu lotniczego obsługującego lot, począwszy od procesu rezerwacji biletów lotniczych, a skończywszy na ilości personelu pokładowego oraz liczbie posiadanej floty samolotów.

Rezerwacja biletów lotniczych przez Internet i telefon, jako pionierski projekt, została wdrożona po raz pierwszy na masową skalę właśnie przez tanich przewoźników lotniczych. Taki krok pozwolił na zmniejszenie kosztów dystrybucji i sprzedaży biletów lotniczych, poprzez ominięcie generujących wysokie koszty pośredników, np. biur podróży czy agencji turystycznych. Tym samym wprowadzono możliwość zakupu biletu lotniczego przez pasażerów, bezpośrednio u samego przewoźnika. Jak łatwo się domyśleć, takie rozwiązanie, jest korzystne dla pasażerów nie tylko ze względów finansowych, ale także ze względu na komfort rezerwacji biletu lotniczego, praktycznie bez wychodzenia z domu.

Dodatkowym, bardzo istotnym elementem całej tej układanki, jest fakt, że ceny biletów lotniczych u tanich przewoźników nie są stałe i mogą się zmieniać kilkukrotnie w krótkim okresie czasu. Taka strategia cenowa, mająca na celu, oprócz wywołania efektu silnego zachęcenia klienta do zakupu biletu, danie przewoźnikom możliwości efektywniejszego zarządzania miejscami na pokładzie samolotu. Mówimy tutaj o kontroli tzw. wskaźnika „load factor”, czyli wahaniom cen mającym na celu sprzedaż jak największej liczby wolnych miejsc na pokładzie samolotu.

Najczęściej jednak jest tak, że cena biletu lotniczego w tanich liniach lotniczych jest tym niższa im dłużej do wylotu i im wcześniej dokonamy zakupu biletu. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego też warto na bieżąco korzystać z wyszukiwarek tanich biletów lotniczych, które na bieżąco aktualizują i prezentują aktualne ceny.
Stosowana przez tanich przewoźników lotniczych strategia optymalizacji kosztów swojej działalności, pozwala na obniżkę cen biletów lotniczych nawet o 40%-60%, w porównaniu do cen biletów przewoźników tradycyjnych. Wprawdzie efekt ten idzie często w parze z działalnością firmy na granicy opłacalności, ale w ostatecznym bilansie można stwierdzić, że wiele tanich linii lotniczych notuje ciągły rozwój i generuje zyski.

Największą jednak zaletą wejścia na rynek tanich linii lotniczych jest fakt, że wpłynęło to na znaczne obniżenie cen biletów lotniczych na całym rynku lotniczych przewozów pasażerskich. Wzrost konkurencyjności spowodował, że tradycyjne linie lotnicze zaczęły „przychylniej” spoglądać na swoich pasażerów, także obniżając ceny swoich usług, jednocześnie podnosząc ich jakość oraz oferując atrakcyjne promocje.

W konsekwencji zapewne wpłynie to na pozytywny rozwój lotniczego ruchu pasażerskiego w Polsce, a polscy turyści będą mieli, w coraz to szerszym zakresie, możliwość poznawania odległych zakątków Ziemi.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena