Czy jednak freelancing ma same plusy? Wreszcie co jest lepsze: praca freenalancera czy praca na etacie?
Freelancing to bez wątpienia praca, która zdominowała młodszą część społeczeństwa. Mobilność wyboru miejsca pracy oraz czasu wykonywania swoich czynności ułatwia wykonywanie wielu innych czynności, w tym studiowania, wychowywania dzieci itp.
Niestety, bardzo elastyczny czas pracy nie zawsze skutkuje tym, że pracujemy dziennie 8 godzin. Bardzo często znacznie się on wydłuża, powodując, że tygodniowo pracujemy nawet kilkanaście godzin więcej.
Wpływ na to ma miejsce wykonywania naszej pracy. W domu czynników rozpraszających naszą uwagę jest całe mnóstwo. Trudno jest zatem przysiąść do kuchennego stołu i nie wstawać od niego przez kilka godzin. Zawsze jest coś innego, ciekawszego do zrobienia. Tym samym normalna biurowa przerwa potrafi wydłużyć się nawet do godziny.
Freelancing to także zupełnie inny rodzaj umowy. Szefowie firm marketingowych zatrudniających swoich pracowników niechętnie podpisują z nimi umowę o pracę. Najczęstszą formą współpracy są zlecenie fakturowe dla jednoosobowych firm prowadzących działalność gospodarczą lub umowy o dzieło, zlecenie.
Nie wszystkich oczywiście zadowala taki stan rzeczy i tego rodzaju tryb wynagrodzeń. Umowa o pracę nadal stanowi bowiem największe poczucie bezpieczeństwa.
Kto najczęściej jest freelancerem?
Wspomniany elastyczny czas pracy najczęściej proponowany jest dla:
copywritingu - opierającym się przede wszystkim na tworzeniu tekstów, haseł reklamowych i marketingowych, wysokość wynagrodzenia oparta jest natomiast na ilości wykonanych zleceń, a dokładniej mówiąc na liczbie spisanych znaków,
pracowników public relations - czyli wszystkich tych, którzy zajmują się tworzeniem wizerunku firmy,
grafików komputerowych - ściśle opierających się na pracy z komputerem i specjalistycznych programach graficznych. Wykonują dane zlecenia, które nie wymagają bezpośrednich konsultacji, wszystko może się opierać na wymienianych za pomocą komputera opiniach i sugestiach klienta.
Patrząc na dzisiejszy rozwój różnych form zatrudnienia, nie ma wątpliwości, że freelancing będzie się rozszerzał na coraz więcej zawodów. Ludzie w dzisiejszych czasach szukają zatrudnienia, kiedy zatem widzą, że freelancing jest jedyną możliwością zarobkowania, nie grymaszą i chętnie korzystają z wolnej oferty.
Aż trudno uwierzyć, że freelancing jeszcze kilka lat temu był czymś zupełnie nieznanym. Dzisiaj bowiem wirtualne biura (częste siedziby wolnych strzelców) to już kolejna z usług, jakie wykształciły się przy okazji powstania tego rodzaju pracy.
Nie wykluczone jest zatem, że w przeciągu kilku lat freelancing będzie już zajmował czołową pozycję w proponowanych formach współpracy z pracodawcami bardzo różnych profesji.