On pędzi przez Internet z prędkością 100 km na godzinę, gdy z impetem wpada na Twój blog. Rozgląda się przez moment, błyskawicznie skanuje wzrokiem tytuły i podobnie jak w przypadku spotkania kogoś w świecie rzeczywistym, masz tylko kilka sekund, aby zatrzymać jego uwagę na dłuższą chwilę.

Data dodania: 2019-03-19

Wyświetleń: 6816

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejsze są tytuł i 2 pierwsze zdania - jeśli zaciekawią czytelnika, może przeczyta Twój post do końca. Nie łudź się nadzieją, że w postach najbardziej liczy się treść. Kluczowe są forma i sposób jej przekazywania, ponieważ aby odwiedzający zechciał przeczytać coś więcej niż tytuł, musi poczuć się zaciekawiony i co najważniejsze musi znaleźć w treści coś co jest ważne dla niego.
Zwróć uwagę na ostatnie 3 słowa - ważne dla niego, a nie dla Ciebie. 

Zasiadasz do pisania. Zastanów się najpierw po co piszesz akurat ten post? Jaki cel chcesz osiągnąć, co chcesz aby czytelnik zrobił w efekcie przeczytania Twojego postu: przeszedł do sklepu i kupił, czy zapisał się na listę mailingową? 
Czyli każdy post ma swój cel i aby go osiągnąć, musi przykuć uwagę, przekazać treść w przystępny sposób, powinien być trochę subiektywny i zachęcać wprost do tego czego oczekujesz po czytającym. 

Jakie posty są dobre?

1. Dobry blog post jest tylko odrobinę osobisty.
Nie opowiadaj wszystkiego ze wszystkimi detalami, ale nawet jeśli prowadzisz blog biznesowy, czy branżowy, wtrącanie osobistych informacji nada Twojemu blogowi unikalnego charakteru i spowoduje, że czytelnicy poczują bardziej osobisty kontakt. Im bardziej osobiście będą traktowac Twoje wypowiedzi, tym częściej będą wracać.

2. Dobry post ma intrygujący tytuł i blisko związany z treścią. 
Dobry tutuł powinien bezpośrednio dotykać sedna twojego posta. Jeśli będzie intrygujący bądź prowokujący, tym lepiej. Jeśli zastanawiasz się czy tytuł powinien być bardziej intrygujący, niż adekwatny do treści, wybierz raczej ten drugi.
Niech pusta kreatywność nie zwycięża nad rozsądkiem.
Jeśli treścią posta jest przepis jak najlepiej upiec chleb, to niech z tym będzie związany tytuł, a nie z jakością chleba ze sklepu. "Przepis na pyszny chleb na liściach dębowych - zrób to sam" będzie lepszym tytułem (choć może ten jest akurat mało intrygujący) niż sam "Chleb", czy "Ostatnio popsuł się smak chleba."
 
3. Dobry post jest skoncentrowany na przekazaniu sedna Twojej myśli.
Dobry post ma tylko jeden cel. Jeśli kusi Cię, aby opowiedzieć przy przepisie na chleb, co zrobił Twój wspanialy kot, to raczej napisz 2 posty. Potraktuj temat odrębnie.   Łączenie tematów, rozmywa siłę przekazu.
 
4. Dobry post linkuje do ciekawych stron.
Twój czytelnik doceni chęć dzielenia się wiedzą i ułatwiania mu życia. Linkuj swoje posty do innych stron, tylko wtedy gdy w Twojej ocenie są wystarczająco ciekawe i dopasowane kontekstowo do Twojego bloga lub posta. Twoja użyteczność i chęć pomocy zostanie doceniona przez czytelników, którzy będą Ci wdzięczni za to, żewyszukałeś ciekawe strony na temat, który ich tak bardzo interesuje. Dzięki Tobie oszczędzają czas i tym chętniej będą Cię odwiedzać.  

5. Dobry post zawiera świeżą treść.
Najlepiej, aby treść była całkowicie świeża i nowa, ale mogą to być również treści znane, ale podane w odświeżonej formie.
Nie oznacza, to że nie możesz publikować informacji ciekawych dla Twojej branży, ale nie powielaj treści. Najlepiej odnieś się do przekazywanej informacji i podaj ją własnymi słowami.  Nawet nie myśl o tym, aby po prostu publikować te same treści, które znajdują się na innych stronach www. 
Jeśli 'pobierzesz' czyjąś treść i opublikujesz bez zgody autora, nie sądź, że uda Ci się to ukryć. Istnieją obecnie w sieci bezpłatne narzędzia, które wyszukują identyczną treść. Łatwo jest ustalić, gdzie jest opublikowana wybrana treść, a autor pewnie będzie wiedział czy udzielił Ci zgody na publikację.

6. Dobry post jest przejrzysty.
Nie chodzi tylko o czcionkę, ale także styl pisania i strukturę tekstu. Dziel tekst na części, nadawaj im śródtytuły - pomyśl o czytelniku, dobrze gdyby wiedział czego i w którym momencie może się spodziewać.

7. Dobry blog post jest subiektywny.
Inni czytają blogi, ponieważ zawierają one mnóstwo ciekawych, praktycznych informacji oraz subiektywną ocenę tematów, zjawisk czy wydarzeń. Lubimy wiedzieć co inni sądzą na dany temat, dlatego lubimy czytać blogi. Blog nie jest odhumanizowaną publikacją. Osobowość autora i subiektywne oglądanie świata jego oczami może być wręcz fascynujące.

8. Dobry blog post nawiązuje do zainteresowań czytelników i do tematyki bloga.
Internauci odwiedzają Twój blog, ponieważ interesuje ich określony temat. Zmiana tematyki postów jest drugim w kolejności najważniejszym powodem porzucania bloga przez czytelników. Jeśli piszesz o dekoracji wnętrz, to zmiana tematyki na kulinarną spowoduje odejście dotychczasowych czytelników. Zanim pojawią się nowi upłynie dużo czasu, więc zastanów się dobrze zanim zaczniesz pisać o czymś innym. A jeśli chcesz koniecznie pisać blog kulinarny, to załóż nowy.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena