Reklama zewnętrzna to bardzo dobrze znany, a zarazem bardzo skuteczny sposób na promocję swojej firmy. Duży format i odpowiednia lokalizacja sprawiają, że prezentowane treści pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Wcześniej jednak musimy zapoznać się z obecnie obowiązującym prawem dotyczącym umieszczania reklamy w przestrzeni publicznej. Co należy wiedzieć przed zamontowaniem reklamy na ogrodzeniu? 

Data dodania: 2022-02-15

Wyświetleń: 2957

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy można zgodnie z prawem powiesić baner reklamowy na ogrodzeniu?

Jakie przepisy warto mieć na uwadze, zanim nasze zadrukowane banery pojawią się na siatce? Sprawdź koniecznie!

Czym są banery reklamowe?

Banery reklamowe to formy komunikatu, promocji lub innego przekazu drukowanego na materiałach o dużych rozmiarach. Przytwierdza się je do elewacji budynków, ogrodzeń lub montuje na stelażach za pomocą specjalnych, powlekanych przez oczkowanie opasek zaciskowych wykonanych z PVC. Dzięki reklamom outdoorowym przekaz widziany wiele razy podświadomie zapisuje się w pamięci konsumenta, wpływając na jego decyzje zakupowe.

Do najpopularniejszych rodzajów banerów reklamowych należą:

  • banery dwustronne,
  • banery jednostronne FrontLight,
  • banery powlekane,
  • banery odblaskowe.

Najczęściej wybierane są banery FrontLight, wzmacniane i zakuwane w stalowe oczka mniej więcej co 50 cm. Niezwykle trwałe i odporne będą także siatki reklamowe (standardowa siatka mesh).

Tymczasowe ogrodzenia budowlane i ogrodzenia stałe

Banery drukowane możemy umieszczać zarówno na ogrodzeniach domów prywatnych, jak i na ogrodzeniach tymczasowych. To idealne rozwiązanie, nie tylko ze względów promocyjnych, ale również i estetycznych, ponieważ wiele obiektów i przestrzeni wymaga zasłonięcia oraz odizolowania od ruchu miejskiego na czas wykonywanych prac. Dobrą alternatywą jest wówczas zastosowanie reklamowej grafiki, która będzie jednocześnie spełniać funkcję promocyjną i oddzieli teren budowy od innych części infrastruktury.

Banery na ogrodzenia tymczasowe są również wykorzystywane w branży eventowej. Takie grafiki to też świetne rozwiązanie podczas koncertów czy wydarzeń o charakterze sportowym. Sprawdzą się podczas wyznaczania ciągów komunikacyjnych, do reklamowania nieruchomości i w wielu innych przypadkach.

Zazwyczaj wybieraną formą tymczasowych ogrodzeń są ogrodzenia budowlane ażurowe. Dzięki konstrukcji ogrodzeń ażurowych całość jest wytrzymała i stabilna. Takie ogrodzenia są też mobilne, dlatego możemy je przenieść, gdy budowa zmienia swój charakter. Produkty te odpowiadają na potrzeby klientów, którzy oczekują ogrodzeń przenośnych, łatwych w montażu i demontażu oraz niezwykle stabilnych. Zabezpieczają one teren, jednocześnie promując logo inwestora lub inwestorów.

ogrodzenie budowlane

Banery instalowane na ogrodzeniach posiadają mocne, nasycone barwy (dzięki użyciu kolorów dostępnych w palecie CMYK) oraz wysoką rozdzielczość wydrukowanego obrazu, która wygląda bardzo estetycznie, a tym samym przyciąga wzrok odbiorcy. Z kolei dzięki perforowanej strukturze zadrukowane siatki pozwalają na swobodny przepływ powietrza, nie naruszając integralności ogrodzenia.

Przed wyborem ogrodzeń przenośnych, na których zostaną umieszczone banery reklamowe, zwróćmy uwagę czy wybrane modele są bezpieczne i zgodne z obowiązującymi normami placu budowy.

Banery reklamowe na ogrodzeniu a prawo

Reklama zewnętrzna, to jedna z reklam, której publikowanie w przestrzeni publicznej uregulowane jest w przepisach ogólnokrajowych, a także w przepisach prawa miejscowego. To właśnie w uchwałach np. rady gminy znajdziemy szczegółowe wytyczne na temat zamieszczania reklam w miejscach publicznych oraz prywatnych na danym terenie. Może się więc zdarzyć, że na jakimś obszarze żadne reklamy ani konstrukcje reklamowe nie będą mogły zostać umieszczone. Uchwały tego typu obowiązują w całej gminie, jednak z pominięciem terenów zamkniętych, na których stosuje się przepisy ustalone przez inny, uprawniony organ.

Jeżeli baner zostanie umieszczony na obszarze, który jest naszą własnością, zazwyczaj nie musimy ubiegać się o pozwolenie na jego instalację. Natomiast w momencie, gdy chcemy zamontować go na terenie należącym do innej osoby, konieczny będzie kontakt z właścicielem i zdobycie zgody na wykorzystanie przestrzeni. Wówczas rozwiązaniem jest spisanie umowy najmu powierzchni oraz ustalenie wysokości opłat.

Odrębne przepisy z kolei dotyczą sytuacji, gdy nasz projekt graficzny ma zostać wydrukowany i umieszczony na budynku, który ma status zabytku lub gdy baner będzie zasłaniał dostęp światła dziennego do wnętrza. W takim przypadku montaż może się okazać nawet niemożliwy.

Reklama w pasie drogowym

Pewnym utrudnieniem jest instalacja reklamy na płocie, który stoi w granicy pasa drogowego. Umieszczanie reklamy w pasie drogowym powinno odbyć się za zgodą zarządu dróg. Chęć instalacji reklamy w pasie drogowym musi zostać również zgłoszona w starostwie powiatowym. Takich procedur wymaga prawo budowlane.

Istotne są także odległości reklamy od krawędzi jezdni. Przy autostradzie odległość ta powinna wynosić 30 m (jeżeli jest to teren zabudowany) lub 50 m (jeśli reklama będzie umieszczona na terenie niezabudowanym). Jeżeli mamy do czynienia z drogą gminną, odległości te wynoszą 6 m w terenie zabudowanym i 15 m poza terenem zabudowanym. Przy drogach krajowych będzie to z kolei 10 i 25 m, ekspresowych 20 i 40 m, a wojewódzkich 8 i 20 m. Pamiętajmy, iż w skład pasa drogowego wchodzi również chodnik, a czasami także teren poza chodnikiem.

baner reklamowy

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z wybraną powierzchnią reklamową lub nośnikiem, warto zasięgnąć porady specjalistów z doświadczonych drukarni i wraz z nimi wybrać najlepsze rozwiązanie.

Więcej informacji o banerach znajdziesz tutaj. Drukarnia odpowiada na wszystkie istotne potrzeby klientów. Jesteśmy producentem banerów reklamowych i wielu innych materiałów marketingowych, realizujemy indywidualne projekty, gwarantujemy atrakcyjność cen, banery wzmacniamy dookoła krawędzi, a dzięki użyciu technologii odpornych na działanie warunków atmosferycznych - zapewniamy wysoką jakość i wytrzymałość! 

Drukowane banery oferujemy w najbardziej popularnych rozmiarach dopasowanych do ogrodzeń, a jeżeli potrzebujesz innego rozmiaru, stworzymy dla ciebie spersonalizowaną ofertę dopasowaną do twoich indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Banery stanowią niezastąpiony element komunikacji wizualnej Państwa firmy, dlatego zawsze warto zadbać o to, aby w przestrzeni publicznej nie znajdowały się wyblakłe lub porwane materiały promocyjne, które mogą wpływać negatywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Reklamy zewnętrzne nie tylko estetycznie i skutecznie odgradzają teren budowy, ale też świetnie sprawdzają się na różnego rodzaju eventach i w wielu innych miejscach.

Co więcej, zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, by takie formy zastosować na swojej prywatnej posesji, np. na ogrodzeniu. Warto jednak dokonać dokładnych pomiarów i upewnić się, że reklama nie będzie znajdowała się w pasie drogowym. W przeciwnym razie musimy zgłosić zamiar instalacji reklamy do odpowiednich organów. Dobierajmy więc nośniki w taki sposób, by spełnić wszystkie wymogi, a jednocześnie zrealizować swoje cele.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena