Czy pisanie może być potrzebne do czegoś innego niż przekazywanie informacji? Czy może być formą autopromocji, rozwoju czy nawet terapii? Odpowiem w tym artykule.

Data dodania: 2013-06-14

Wyświetleń: 3839

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po co pisać?

Pisanie jest formą tworzenia, a tworzenie jest nam niezbędne do życia, niczym oddychanie. Człowiek, który nic nie robi, obumiera. Piszemy dla zdrowia, dla wzrostu, dla zarabiania, dla higieny psychicznej, dla poznania samego siebie i dlatego, by żyć. Piszemy też po prostu - dla radości, dla frajdy, dla „fanu”!

Jasne, nie trzeba pisać, aby żyć, ale aby żyć… tak naprawdę, dobrze jest coś z siebie dawać i to najlepiej w formie przystępnej dla innych. Dlatego warto sobie ulżyć i dać upust swej prawdziwej, twórczej naturze i pisać, malować, wyszywać, śpiewać, grać, dziergać, i robić to, w czym czujesz się dobrze. Nikt nie urodził się, by oglądać telewizję, grać w gry na komputerze, czy oddawać się nałogom -  urodziłeś(aś) się, by dać Coś z siebie. Coś co masz tylko Ty. I nie musi to być wielkie, ogólnoświatowe, wydumane niebotycznie… możesz być niezbędnym elementem Twego najbliższego otoczenia i tutaj doskonale się odnaleźć i zazwyczaj tak jest. Życie może być piękne będąc prostym i zwyczajnym… to… tak naprawdę, tylko kwestia Twojej oceny ;)

Pamiętasz jak stworzyłeś pierwszą babkę z piasku? Jak złożyłeś coś z klocków? Ubrałaś lalkę? Jak wykonałeś rysunek? Jaki byłeś(aś) z tego dumny(a)? To w takich chwilach człowiek czuje, że żyje i to takie chwile stara się później odtwarzać  w dorosłym życiu. To naturalne, normalne, zdrowe, właściwe i potrzebne. Blokowanie tego niszczy nas… dlatego zapraszamy do działania poprzez pisanie artykułów i aktywność w portalu. Ulżyj sobie ;)

Po co pisać? Bo to najprostsza i najskuteczniejsza dla wielu forma ekspresji i poznania swego Ja. To porządkuje Twoje myśli. Poszerza Twój horyzont. Umacnia Twoją wiarę w siebie. Zacznij pisać jeśli nie pisałeś do tej pory, po prostu zacznij. Opisz siebie, opisz swój pokój, to jak się czujesz, jakie myśli przechodzą Ci przez głowę. Zobacz kto patrzy na te myśli. Zadawaj sobie pytania. POBAW SIĘ TYM. Niech pisanie stanie się Twoim sposobem na odreagowanie, na odkrywanie czegoś nowego, ekscytującego i nigdy nie daj się złapać w sieć autokrytyki. Nie pozwól też, aby stało się to Twoim kolejnym obowiązkiem – czymś co „powinno być zrobione”. Jeśli pojawi się zniechęcenie, opisz je. Jeśli irytacja lub przymus – opisz to. Potraktuj wszystko co Ci przychodzi do głowy, co odczuwasz jako inspirację do dalszego pisania. Działaj i baw się tym! Nie oceniaj swoich myśli ani emocji – opisuj je. Piszesz i wyrąbujesz tym sobie drogę na wolność! Poznajesz, odrywasz, tworzysz siebie, a to nie podlega krytyce, to zasługuje na podziw, to zasługuje na szacunek i uznanie. Świat podziwia i nagradza odważnych. Wszak to: „Do odważnych świat należy”!

Rób to lekko, naturalnie, bez napinania, ale całym sobą - tu i teraz, pisz, opisuj, bądź aktywny, zacznij teraz, tu gdzie jesteś i jaki, jaka jesteś. To jaki, jaka jesteś teraz jest doskonałe i dla Ciebie teraz najlepsze. Masz wszelkie możliwości, aby zrobić to, co tylko Ci przyjdzie do głowy, ale zacznij od wypisania planu, swojego manifestu, swojego credo, tego co Ci w życiu przyświeca, tego do czego dążysz, co jest dla Ciebie ważne. Co jest Twoim kręgosłupem, kompasem wskazującym dobry kierunek. Coś czego osiągniecie uczyni Cię JUŻ TERAZ szczęśliwym – nie daj się wbić w kierat wielkich celów do osiągnięcia na x lat do przodu – żyjesz tu i teraz i tu i teraz masz być szczęśliwy ze swoimi celami, zasadami i z samym sobą.

Wypisz to wszystko i bądź z nami. W Artelis chcemy dawać upust swej kreatywnej naturze, chcemy promować twórczość, radosne pisanie – pozytywne wywieranie wpływu i co może wydawać się nieżyciowe – niekomercyjne podejście do życia. Jasne, każde działanie w jakimś zakresie będzie opierać się o finanse i nie zamierzamy tego ukrywać – chcemy świadomie to wykorzystać. Pragniemy, aby piszący artykuły na Artelis i korzystający z nich łączyli w swoich działaniach trzy nurty: pisanie dla idei, aby przekazać coś dobrego, coś budującego. Drugi nurt, aby rozpromować siebie, dać upust swym twórczym siłom i potrzebom, i trzecie… aby dobrze się bawić. Zarobi się dobrze, trwale i bezpiecznie, gdy się połączy te dążenia w jedno. Pragnienie, aby przede wszystkim zarobić wierzymy, że długofalowo się nie sprawdza (choć często od tego się zaczyna ;)).

To jest tekst otwierający dla Akademii Artelis.pl, Miasta Artelis i całej grupy projektów realizowanych pod nazwą Artelis. Zapraszamy do współpracy. Zapraszamy do naszego Miasta.

Z serdecznym pozdrowieniem

Krzysztof Kina i zespół Artelis.pl 

Licencja: Creative Commons
8 Ocena