Wszystkie ustroje demokratyczne różnią się od siebie i chociaż zwykle rozróżniamy je tylko w biało - szarych odcieniach, to każdy z nich ma w sobie coś co bezpośrednio pozytywnie i negatywnie wpływa na losy obywateli.

Data dodania: 2013-05-15

Wyświetleń: 2061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Demokracja - czy przez nią stajemy się bierni na władzę?

Demokracja ze starogreckiego demos – lud i kratos – władza określana jest jako władza ludu, a ściślej mówiąc władza wszystkich obywateli danego państwa. Jest to ustrój polityczny najlepiej przystosowany do realiów w jakich przyszło nam żyć, jednocząc się ze swoimi rodakami na terenie swojego kraju. Parafrazując słowa brytyjskiego premiera z czasów II wojny światowej, Winstona Churchilla, demokrację określić można również jako jeden z gorszych ustrojów politycznych, lecz musimy go szanować bowiem lepszego od niego jeszcze po prostu nie wymyślono.

 

Historia polskiej demokracji jest szczególnie bogata i nieraz okupiona krwią i cierpieniem naszych przodków walczących o wolną Polskę, dlatego jest ona jednym z głównych zapisów polskiej Konstytucji. Rządy demokracji pozwalają na bardzo sprawne przekazanie części władzy z ośrodka centralnego, którym jest wybrany w wyborach powszechnych Rząd do mniejszych, lokalnych ośrodków samorządu terytorialnego. Ma to na celu przede wszystkim dywersyfikację władzy i zbliżenie jej ku obywatelom, bowiem kto, jak nie społeczność lokalna wie jakie problemy borykają małe i większe wsie czy miasta. Władza taka nie może jednak pozostać bez kontroli i nadzoru, ponieważ jako przedstawiciel rządowy musi ona spełniać wiele odgórnie narzuconych wytycznych. Kwestie takie jak ocena pracowników samorządowych, ich kompetencji, wykonywanie powierzonych zadań i dbanie o budżet to we współczesnej demokracji rzecz normalna i mająca na celu zachowanie status quo.

 

Pomimo tego, że wielu obywateli nie przykłada większej uwagi do roli jaką pełnią w nowoczesnej demokracji, to jest ona dosyć spora i nie sprowadza się wyłącznie do sporadycznego postawienia krzyżyka przy nazwisku kandydata na wyborach. Odpowiednia inicjatywa społeczna może przeforsować ustawy parlamentarne, zablokować pewne działania władzy, a nawet pozbawić jej osób, które na swoich stanowiskach się nie sprawdzają. Kompetencje bowiem to słowo klucz w władzy demokratycznej i osoby bez nich nie powinny mieć możliwości decyzyjnych czy ustawodawczych, a każdy przejaw ich braku może doprowadzić do szybkiego końca kariery politycznej takiej osoby.

 

Demokracja to swoisty ukłon w stronę obywateli i tylko od nas zależy, jak z niej skorzystamy i jak będzie nam się żyło, dlatego nie bądźmy bierni na problemy swojego kraju, bądźmy aktywni, działajmy!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena