Czy my naprawdę rozumiemy proces demokracji w naszym społeczeństwie? Czy jsteśmy świadomi, że nasza wola może mieć ogromy wpływ na nasz los i los całego społeczeństwa?

Data dodania: 2011-10-10

Wyświetleń: 1421

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dożyliśmy czasów, w których wszelkie, uniwersalne wartości jak prawda, dobro, sprawiedliwość  i  piękno zostały sprofanowane przez ludzką niegodziwość wyrażającą się przejawem obłudy.

Nie wiemy już kto mówi prawdę a kto kłamie, kto chce naszego dobra a kto chce nas tylko wykorzystać. Nasza wolność została zagrożona przez partykularne interesy wąskich grup społecznych, a przede wszystkim przez polityków.

Winę upatruję w obecnie funkcjonującym systemie demokracji w naszym państwie. O sprawach Ojczyzny decyduje zawsze mniejszość. Przykładem są ostatnie wybory prezydenckie, w których Prezydenta RP wybrało 8 933 887 obywateli z pośród 30 833 924 uprawnionych do głosowania. To oznacza, że tylko 28,97% uprawnionych obywateli wybrało Prezydenta RP. Pytam się, czy to jest większość? Kolejny przykład to ostatnie wybory do Sejmu RP. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza do urn poszło nie całe 50% uprawnionych. Co z tego wynika? Otóż znowu o losach państwa i całego społeczeństwa będą decydować ci, których wybrało około 8 milionów obywateli. Pytam się jeszcze raz, czy to jest większość?

Czas zakończyć okres, w którym mniejszość narzuca wolę większości. Najwyższy czas aby zmienić Konstytucję RP, która da gwarancję, że decyzje podejmować będzie większość zgodnie z zasadą : „ NIC O NAS BEZ NAS”.

Nowa Konstytucja powinna nałożyć obywatelski obowiązek udziału w głosowaniach pod groźbą kary grzywny. Każdy obywatel mający stały meldunek musi głosować, przy jednoczesnej możliwości oddania głosu nieważnego, co skutkowało by tym, że jeżeli obywatele oddadzą 50% + 1 głos nieważny, głosowanie staje się nieważne. To jest gwarancja OBYWATELSKIEGO PAŃSTWA.

Podstawową gwarancją poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości jest Ustawa Zasadnicza, zwana Konstytucją. To ona powinna być punktem odniesienia dla wszystkich obywateli gwarantując im równość wobec prawa.

W  Ustawie Zasadniczej musi być zapis o neutralności światopoglądowej państwa, wyrażonej w zasadzie rozdziału państwa od religii. Pamiętajmy, że państwo skupia obywateli o różnych światopoglądach czy też wyznań. Państwo powinno zapewniać pluralizm światopoglądowy bez faworyzowania jakiejś jednej doktryny.

 Konstytucja musi położyć kres wszelkiej dyskryminacji społecznej. W Konstytucji muszą znaleźć się zapisy o minimum socjalnym obywateli, wyrażonym algorytmem uwzględniającym solidarność  i odpowiedzialność wspólnotową obywateli, legalizacji związków partnerskich, prawa do aborcji z jednoczesnym wprowadzeniem obowiązku państwa do prowadzenia polityki prorodzinnej, zabezpieczeniu emerytów  i osób chorych, powszechnym dostępie do edukacji i kultury.

 Ustawa Zasadnicza musi gwarantować obywatelom poczucie sprawiedliwości zgodnie z zasadą, że wszyscy są równi wobec prawa. To powinno przejawiać się w odpowiedzialności całego wymiaru sprawiedliwości w państwie, a co za tym idzie odpowiedzialności sędziów, prokuratorów i organów ścigania. Musi być zniesiony immunitet poselski.

Tylko taka konstrukcja Konstytucji jest gwarancją nadziei społeczeństwa na prawidłowy rozwój mentalny oraz materialny, co przecież ma nas prowadzić do doskonałości, której przejawem jest szczęście wszystkich.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena