Jesteś niezadowolony ze swojego ubezpieczyciela? Kończy ci się polisa i chciałbyś znaleźć tańsze OC? Sprzedajesz lub kupujesz samochód? A może skradziono ci auto i chcesz rozwiązać umowę? Dowiedz się co, jak i kiedy.

Data dodania: 2013-02-05

Wyświetleń: 2009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia OC nie jest tak prosto. Dlaczego? Bo nie można tego zrobić ot tak, a jedynie tylko w ściśle określonych sytuacjach. Jakich?

Wypowiadam ubezpieczenie OC...

papiery wypowiedzeniaPo pierwsze, gdy dobiega końca umowa ubezpieczenia OC. Jest to najprostsza sytuacja – kończy się umowa, więc pod koniec okresu, na jaki została ona zawarta, składamy wypowiedzenie (osobiście lub drogą pocztową listem poleconym). No i oczywiście, aby nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu, kupujemy nową polisę OC.

Po drugie, gdy sprzedajesz samochód. Jeżeli zależy ci na zwrocie pieniędzy ze składki, warto zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży zapis dotyczący wypowiedzenia OC przez nowego nabywcę pojazdu. Sam nie możesz wypowiedzieć umowy, jeśli jednak zrobi to nowy nabywca pojazdu, możesz ubiegać się o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Po trzecie, gdy kupujesz auto. Wolisz zakupić nową polisę niż kontynuować ubezpieczenie poprzedniego właściciela samochodu? Śmiało, możesz wypowiedzieć umowę i jeszcze tego samego dnia wykupić najtańsze OC w multiagencji czy za pomocą porównywarki OC.

Po czwarte, gdy wyrejestrujesz pojazd. A kiedy możesz to zrobić? Np. gdy sprzedasz auto za granicą lub kiedy zostaniesz okradziony. Po udaniu się do urzędu gminy, gdzie dany pojazd był zarejestrowany, załatwiasz wszystkie sprawy urzędowe, a z zaświadczeniem o wyrejestrowaniu pojazdu udajesz się do ubezpieczyciela. Umowa wypowiedzenia OC zostaje rozwiązana, a ty możesz się ubiegać o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Jak wypowiedzieć OC?

Po pierwsze, wypełnić wniosek o wypowiedzenie umowy OC (przykładowe formularze dostępne są w internecie, warto też szukać na stronach ubezpieczycieli).

Po drugie, złożyć wypowiedzenie bezpośrednio w placówce ubezpieczyciela lub u agenta ubezpieczeniowego współpracującego z daną firmą ubezpieczeniową. Możliwa jest także droga listowna – list polecony Poczty Polskiej – liczy się data stempla pocztowego.

Po trzecie, jeżeli wypowiadasz OC w związku ze sprzedażą auta, pamiętaj o zawiadomieniu w ciągu 14 dni od daty sprzedaży ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i podaniu danych nowego właściciela. To ważne, bo pozwala uniknąć nieporozumień w historii ubezpieczenia, w razie gdy nowy właściciel zaraz po zakupie auta spowoduje kolizję, a ubezpieczyciel nie zdąży uaktualnić danych w ogólnopolskiej bazie polis OC i zwróci się do poprzedniego właściciela samochodu.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena