Grzybica najczęściej dotyka naszych kończyn, którymi wykonujemy najwięcej czynności
Objawia się ona zaczerwienieniem skóry w tym obszarze, a także wykwitami pod postacią grudek ze strupami widocznymi na bocznych powierzchniach dłoni, zaś na stopach umiejscawia się na ich spodzie. Ten rodzaj grzybicy powoduje złuszczanie się naskórka i silny świąd. Grzybicą tego typu zakazić się możemy zwłaszcza w saunach oraz na basenach, czyli tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, a także gdzie spotyka się ze sobą wielu ludzi.
Wyróżniamy dwie odmiany grzybicy stóp:
- potnicową (pęcherzyki i wykwity o charakterze zapalno-sączącym),
- złuszczającą (stan zapalny, sączenie, małe pęcherzyki, popękana skóra).
Rzadziej spotykana jest odmiana potnicowa, przebiegająca dość ostro, a jej leczenie jest bardziej długotrwałe.
Leczenie wymaga systematycznego stosowania lekarstw, jak również dość częstej zmiany skarpetek, rajstop, pończoch – ważna jest w tym przypadku także higiena obuwia.
Grzybica skóry na dłoni z reguły pojawia się u osoby zarażonej już grzybicą stóp. Dochodzi do przeniesienia się infekcji. Jest to znane pod nazwą "zespół stóp i jednej ręki". Grzybica dłoni jest jednostronna i częściej dotyczy prawej ręki - szczególnie u praworęcznych. Grzybicą stóp zarażamy się znacznie częściej niżeli dłoni, a jej odczuwanie jest bardziej dokuczliwe.
Objawy, jakie niesie ze sobą grzybica, mogą przypominać zwykłe zaczerwienia spowodowane obtarciem, co nie budzi podejrzeń. Ważne jest, aby w odpowiednim momencie rozpoznać rozwijającą się chorobę i pójść do specjalisty.
Prócz zaczerwieniania pojawiają się wykwity i to powinno dać do myślenia. Jeśli nie zareagujemy na to, pojawią się dalsze objawy - uporczywe swędzenie, łuszczenie się naskórka.
Nieleczona grzybica stóp jak i dłoni prowadzi do cięższego stanu, którego leczenie może zająć nawet kilka lat.
Już co piąta osoba jest nosicielem grzybicy dłoni. Najbardziej narażeni są cukrzycy, osoby starsze z zaburzeniami krążenia, z otyłością i anemią. Dotyka też często osób, które pracują w rękawicach gumowych i gumowcach.
Aby ustrzec się przed grzybicą stóp, a tym samym dłoni, należy utrzymywać stopy w czystości. Po kąpieli dokładnie osuszać stopy, szczególnie między palcami. Skarpetki, jak i buty, które chcemy założyć, powinny być również suche. Najlepiej nie używać skarpetek z włókien syntetycznych. W publicznych miejscach typu basen, sauna, solarium, należy używać klapek. Są to podstawowe czynności, które ochronią nas przed grzybicą stóp. Zaopatrz się w naturalne produkty wspomagające oczyszczanie organizmu z grzybicy czy pasożytów.