Artykuł poświęcony tematyce koenzymu Q10, jego funkcjom w naszym organizmie, ale przede wszystkim objawami niedoborów. Zobacz, czy Twój tryb życia zuboża Cię w jego zasoby.

Data dodania: 2013-04-16

Wyświetleń: 1747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niedobory koenzymu Q10

Koenzym Q10 to substancja w ludzkim organizmie, która wraz z wiekiem ulega spadkowi -  postępuje to stale od  około 40 roku życia. Odgrywa istotną rolę w procesie produkcji energii i w prawidłowym funkcjonowaniu komórek.

Informacje o roli koenzymu Q10 dla zdrowia organizmu zawdzięczamy Peterowi Mitchellowi. Za to został nagrodzony Noblem z dziedziny chemii. Udowodnił on, że bez koenzymu Q10 w organizmie ludzkie komórki nie mogłyby wytwarzać energii wymaganej do życia.

Co jest powodem spadku koenzymu Q10 w naszym organizmie?

Po pierwsze stres, jaki wywołuje wzrost ciśnienia tętniczego, szybsze bicie serca, napięcie mięśni… te czynniki zużywają zapasy koenzymu Q10.
Po drugie wszelkie choroby, bo podczas nich organizm wykorzystuje Q10 do funkcji obronnej.
Po trzecie leki – te osłabiają siły obronne organizmu, a wtedy koenzym musi zacząć działać.
Po czwarte błędy w dietach - za mało witaminy B1, B2, selenu  (zapewnia elastyczność tkanki i jest łowcą wolnych rodników).

Niedobór koenzymu Q10 powoduje ogólne zaburzenia w produkcji energii, bez której  nie można żyć. Ta energia pompuje krew do całego ustroju.

Co powoduje niedobór koenzymu Q10?
- gorsza sprawność umysłowa oraz fizyczna,
- ciągłe i uporczywe zmęczenie,
- choroby krążenia wieńcowego,
- zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu serca,
- pogorszone gojenie się ran,
- zwiększenie podatności na choroby i alergie,
- problemy nerwowe.

Utrzymywanie pożądanej ilości koenzymu Q10 pozwala uchronić się przed schorzeniami typu: niedokrwienie serca, miażdżyca, paradontoza, nadciśnienie. Ponadto wspomaga rekonwalescencję po operacjach oraz zapobiega odrzutom narządów po przeszczepach.

Dawkowanie

Zachowanie zdrowego trybu życia, w tym odżywiania się jest trudne dla tych, którzy są czynni zawodowo, bo znajdują się ciągle w stresie, nie mają  czasu na spożywanie pełnowartościowych posiłków. Dla takich osób zaleca się zażywanie koenzymu Q10 w postaci suplementu. Sensu nie widać w zażywaniu koenzymu w krótkim czasie, gdyż wchłonie się bez widocznych skutków. Zdrowy człowiek powinien zażywać zatem przez 2 tygodnie do 100 mg koenzymu dziennie, czyli 3 kapsułki po 30 mg. Zaś następnie już tylko 10–30 mg na dobę. To przyniesie ciągłość w zaopatrzeniu organizmu i zapewni stałe dawki. Jeżeli jesteśmy sprawni i nie chorujemy, to wystarczą nam mniejsze dawki. Najlepiej jest skonsultować suplementację z lekarzem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena