Artykuł o tematyce menopauzy. Dowiesz się, kiedy zwykle się pojawia, jakie są jej objawy oraz jak sobie z nimi radzić metodami hormonalnymi, jak i naturalnymi.

Data dodania: 2012-11-14

Wyświetleń: 1890

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Menopauza to specyficzny stan występujący u kobiet. Jest to przejściowy okres, który rozdziela etap rozrodczy od fazy starzenia się. Pojawią się w przedziale wiekowym ustalonym statystycznie pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, w ściślejszym ujęciu od 45 do 55 lat. Przekwitanie, jak również określana jest ta sytuacja, charakteryzuje się przede wszystkim wstrzymaniem cyklu miesiączkowego.

Objawy przekwitania są dość liczne, nie wszystkie jednak występują w tym samym czasie i z podobnym natężeniem. Możemy więc wyróżnić najpierw te dolegliwości, która pojawią się na początku. Najpowszechniejszą z nich są tzw. uderzenia gorąca, pojawiające się od głowy, kierujące się w stronę klatki piersiowej, a następnie rozprzestrzeniające się na całe ciało. Efektem towarzyszącym tym uderzeniom jest nadmierna potliwość. Można również mieć do czynienia z zaburzeniami psychicznymi w postaci nerwowości, problemów ze snem i ogólnym zmęczeniem. W późniejszym czasie notuje się problemy z narządami płciowymi i funkcjami seksualnymi.

Menopauza, mimo iż jest stanem wyjątkowym, to z medycznego punktu widzenia, nie uznaje się jej oczywiście za chorobę, a więc i nie można jej leczyć. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możliwe jest łagodzenie objawów. Aby zminimalizować wspomniane wcześniej uderzenia gorąca, należy przyjmować witaminę E, prowadzącą do ustabilizowania poziomu estrogenu, a także spadku stężenia hormonów FSH i LH. Jeśli chodzi o produkty żywieniowe bogate w witaminę E, to najprostszymi w spożywaniu są oleje roślinne (np. słonecznikowe i sojowe). Poza tym, zaleca się również przyjmowanie zwiększonych porcji orzechów, jajek i ryb. Inne witaminy skuteczne w okresie przekwitania to A (marchew, ziemniaki i kapusta) oraz C (cytrusy, nać pietruszki czy owoce dzikiej róży).

Można również zdecydować się na terapię hormonalną, której skuteczność kształtuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Jednak nie jest to popularna metoda, ponieważ pojawiają się obawy dotyczące ryzyka pogorszenia stanu zdrowia (w skrajnych przypadkach nawet choroby nowotworowej) lub zwiększenia się masy ciała.

Opinie lekarzy i specjalistów na ten temat są podzielone. Czasami kobiety wybierają pomoc psychologiczną. Lecz najczęściej ma to miejsce dopiero wtedy, kiedy problemy w tej sferze są już na tyle poważne, że utrudniają prawidłowe funkcjonowanie.
Należy jednak pamiętać, że przekwitanie nie oznacza wcale, że życie powinno przestać cieszyć. Korzystając z rad specjalistów, można sprawić, że menopauza nie będzie aż tak dokuczliwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena