Grzybica to zaraźliwa i z pozoru niegroźna choroba wywoływana przez mikroskopijne grzyby. W bardzo łatwy sposób możemy stać się jej ofiarą, dlatego musimy mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy…

Data dodania: 2014-08-28

Wyświetleń: 932

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grzybica - rodzaje, objawy, leczenie

Rodzaje grzybic

Grzybice dzielimy za względu na miejsce jej występowania:

  • Grzybica owłosionej skóry głowy,
  • Grzybica paznokci,
  • Grzybica brody,
  • Grzybica pachwin,
  • Grzybica stóp,
  • Grzybica jelit,
  • Grzybica narządów płciowych,
  • Grzybica układu moczowego.

Inny podział opiera się na sposobie zarażenia i przenoszenia grzybów:

  • grzybice antropofilne, czyli  takie, którymi możemy zarazić się od drugiego człowieka;
  • grzybice zoofilne, tymi grzybicami człowiek może zarazić się od swojego pupila.

Co warto wiedzieć o grzybicy?

Co to jest grzybica zostało już wyjaśnione, dowiedzmy się zatem jakie są jej objawy. Często można ją pomylić z innymi chorobami, które mają podobny do niej przebieg. Z tego powodu, w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek jej symptomów warto udać się na wizytę do lekarza, bo tylko on może nas upewnić o naszej przypadłości i stopniu jej zaawansowania. Do najczęstszych objawów należy świąd oraz uczucie pieczenia, a także zmiany skórne oraz nieprzyjemny zapach. Istnieją również bardzo nietypowe objawy grzybicy. Występują one tak rzadko, iż praktycznie się ich nie wymienia, są one bardzo podobne do obajwów nerwicowych, np. agresja, brak koncentracji, nerwowosć, fobie, koszmary nocne.

Leczenie grzybicy

Na chwilę obecną rozróżnia się dwa rodzaje leczenia grzybicy - miejscowe oraz ogólne. Przy pierwszym ze sposobów stosuje się leki o działaniu miejscowym, np maści i kremy. W przypadku kiedy ten sposób jest za mało skuteczny uzupełnia się go środkami farmakologicznymi doustnymi. O doborze właściwego i skutecznego leczenia decyduje lekarz.

Profilaktyka

Ze względu na to, iż zarażenie się grzybicą jest bardzo łatwe, warto stosować środki zapobiegawcze - nosić przewiewną odzież czy luźniejsze buty oraz skarpetki z naturalnych włókien. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy chodzić na bosaka w miejscach publicznych, np. na basenie czy korzystając z hotelowego prysznica. Bardzo ważna jest higiena osobista, należy jednak pamiętać o używaniu dobrych i bezpiecznych dla nas kosmetyków. Gąbka oraz ręcznik to bardzo osobiste rzeczy, dlatego pamiętajmy, aby każdy z domowników używał swojego.

Licencja: Creative Commons