Przede wszystkim dobre logo firmowe musi iść w parze z branżą, w jakiej Twoje przedsiębiorstwo działa. Antyczna czcionka nie będzie licować z firmą informatyczną, a kubiczne, futurystyczne kształty mogą się nie spodobać klientkom salonu piękności.

Data dodania: 2012-11-05

Wyświetleń: 1291

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Loga muszą być spójne z profilem przedsiębiorstwa, bo są często pierwszym elementem, jakie potencjalny klient zauważa, choćby na plakacie, ulotce lub banerze. Logo jest Twoją forpocztą.
Badania wykazały, że większość decyzji podejmujemy podświadomie w ułamkach sekundy, tak więc to właśnie logotyp może klienta zachęcić lub zniechęcić.

Drugą ważną kwestią są wartości, jakie dane logo firmowe implikuje. Warto się zastanowić, co chcesz poprzez projekt graficzny przekazać. Czy Twój logotyp ma oddawać energię i zaangażowanie, z jaką firma świadczy usługi? A może ma informować o tradycji i stabilności, z jaką od lat funkcjonuje na rynku?
Zupełnie inaczej będzie wyglądać projekt dla instytucji kultury, której główną wartością jest przykładowo promocja sztuki, a zupełnie inaczej dla agencji turystycznej, organizującej wyjazdy surwiwalowe. Warto porównać logo z pojęciami, z którymi chcesz, by Twoja firma się kojarzyła. Czy oddaje sposób, w jaki Twoja instytucja działa? Czy jest tożsame, z wartościami i celami, do których w Twojej branży dążycie? Logo może być nośnikiem idei i uczuć. Warto to wykorzystać, bo wielu ludzi ma pamięć wzrokową. Łatwiej będzie im zapamiętać znak firmowy, podświadomie kojarzący się z odczuciami, jakie dana firma w nich wywołuje.

Trzecim na naszej liście aspektem jest to, czy logo firmowe podoba się Tobie. Logo ma patronować Twojej pracy i działalności. Jeśli propozycje naprawdę nie znajdują Twojego uznania warto rozważyć prośbę o kolejne projekty. Logo jest najważniejszym elementem identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa, to na nim opierają się projekty wizytówek, papeterii i strony WWW. Jeśli dane logo nie budzi Twojego entuzjazmu, nie będziesz umiał z przekonaniem się nim dzielić. Stracisz okazję do budowania marki. Każde logo ma sobie tyle mocy, ile jesteś w stanie mu przekazać. To może brzmieć jak truizm, ale czy będziesz wręczał z przekonaniem swoje broszury klientom, jeśli nie będziesz przekonany, że są ładne i estetyczne?

Podsumowując więc niniejszy artykuł. By dobrze dobrać logo firmowe do swojej działalności trzeba skupić się na trzech aspektach:
• czy logo trafia do grupy docelowej, do jakiej swoje produkty lub usługi kieruje dana firma lub instytucja?
• czy logo tożsame jest z wartościami, jakimi dana instytucja się kieruje? Czy oddają jej charakter? Czy kojarzą się z branżą?
• czy logo wzbudzi pozytywne uczucia u ludzi, którzy na co dzień będą z nim obcować, czyli w Tobie i Twoich pracownikach? Czy Ci się podoba i czy chętnie będziesz nim stemplował swe dokumenty i materiały reklamowe?
Jeśli odpowiesz sobie na te pytania – wiesz już czego oczekiwać przy zleceniu zaprojektowania Twojego firmowego logo. Znaku firmowego z którego będziesz dumny i zadowolony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena