Sport i rekreacja przyczyniają się do poprawy zdrowia, a także odgrywają ważną rolę społeczną i edukacyjną. Nie ma potrzeby tłumaczyć, że ważną częścią naszego życia jest ruch, sport, aktywność fizyczna.

Data dodania: 2008-02-14

Wyświetleń: 11586

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sport i rekreacja przyczyniają się do poprawy zdrowia, a także odgrywają ważną rolę społeczną i edukacyjną. Nie ma potrzeby tłumaczyć, że ważną częścią naszego życia jest ruch, sport, aktywność fizyczna. Słyszy się o tym z radia, telewizji, w niemal każdym kobiecym czasopiśmie znaleźć można jakiś zestaw ćwiczeń.

Konieczne jest uzmysłowić sobie, że odpoczynek wcale nie musi polegać na leżeniu przed telewizorem albo czytaniu książki w hamaku. Oczywiście należy sobie czasami pozwolić na bierny relaks, jednak znacznie bardziej wskazany jest tzw. aktywny wypoczynek który korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Każda osoba nawet najbardziej niechętna aktywności ruchowej ma jednak jakiś sport, który lubi. Może to być bieganie, jazda rowerem, badminton, tenis, jeżdżenie na rolkach, pływanie, … przykładów można podawać wiele. Warto dodać, że jeśli poruszamy się na świeżym powietrzu ma to wręcz zbawienny wpływ dla naszego organizmu, przede wszystkim pomaga dotlenić mózg i w efekcie ułatwia koncentrację i zdolność pamiętania. Każdy więc powinien odnaleźć coś dla siebie i nie pozwalać fałdkom tłuszczu odkładać się a swoim mięśniom zanikać.

Sport to najprostszy i najtańszy sposób zapobiegania wielu schorzeniom – lepiej zapobiegać niż leczyć. Lekarze ostrzegają, że obecny tryb życia ("siedząca" praca, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem, ogólny brak ruchu) w sposób negatywny wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie ludzi. Ćwicząc, sprawiamy, że nasze życie staje się lepsze, zdrowsze bo lepszy staje się nasz organizm. Najistotniejsze zmiany pod wpływem aktywności fizycznej, uprawiania sportu zachodzą w czynnościach układu oddechowego, krążenia, mechanizmach kontroli metabolizmu oraz mięśniach szkieletowych. Trening - zwłaszcza aerobikowy - powoduje, że zwiększa się pojemność życiowa płuc, wzrasta maksymalna wentylacja, więcej tlenu z powietrza w trakcie oddychania przenika do krwiobiegu.

Przykłady można mnożyć i podawać na potwierdzenie faktu „Sport to zdrowie”.

Nawet Unia Europejska aktywnie propaguje uprawianie sportu. Wspólnota zamierza umacniać europejski wymiar sportu i rekreacji. Przygotowanie odpowiednich warunków dla sportu i rekreacji ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i obrażeń. Propagowanie sportu, aktywności fizycznej i zapobieganie urazom są głównymi celami wielu projektów finansowanych przez Unię Europejską i wspieranych w ramach programu zdrowia publicznego (2003-2008). Dla poprawy bezpieczeństwa uprawiania sportu Unia wspiera na poziomie europejskim wspólne działania podejmowane przez organy krajowe i związki sportowe.


Licencja: Creative Commons
2 Ocena