Dzięki ogólnie panującej w mediach modzie na tzw. zdrowy tryb życia. Popularny stał się wskaźnik BMI (z ang.: Body Mass Index). Wskaźnik BMI informuje nas czy nasza waga ciała jest prawidłowa oraz jak daleko jesteśmy od ideału.

Data dodania: 2012-11-03

Wyświetleń: 1526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie chodzi tu jedynie o sprawy estetyczne. Oznaczanie wskaźnika masy ciała jest przydatne przy ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, miażdzycą, itd. Podwyższona wartość BMI oznacza większe ryzyko wystąpienia określonych chorób.

Jego wyliczenie jest dość proste: obliczamy go dzieląc masę ciała (kg) przez wzrost do kwadratu. Pomocny do obliczenia wskaźnika BMI jest kalkulator bmi online. Taki kalkulator przy okazji wyliczy nam naszą prawidłową wagę w zależnosci od podanego wzrostu. Prawidłowy wskaźnik BMI wynosi pomiedzy 18,5 a 24,99. Według klasyfikacji podstawowej przy BMI poniżej 18,5 mówimy o niedowadze a przy większym lub równym od 25 o otyłości. Należy pamiętać, że teoretycznie prawidłowe BMI nie zawsze znaczy, że możemy spać spokojnie. Najbardziej powinny uważać osoby mające skłonności do tzw. otyłości brzusznej. Ostatnie badanie pokazują, że jest to bardziej niebezpieczny rodzaj otyłości niż otyłość typu gruszka. Na skutki otyłości brzusznej są narażone nawet osoby mające prawidłowy wskaźnik BMI!

Obliczony wskaźnik BMI nie zawsze też jest miarodajny. Osoby dużo trenujące np.: kulturyści mogą mieć zawyżone BMI przy małej ilości tłuszczu w organiźnie. Wskaźnika tego nie powinno się też stosować dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znacznie dokładniejszym wskaźnikiem jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie mierzona za pomocą specjalistycznej aparatury.

 Pamiętaj, że nawet prawidłowe BMI to nie wszystko. Jeśli naprawdę chcesz być zdrowy i szczęśliwy to konieczny jest ruch i ćwiczenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena