Wielu z nas kupiło pojazd od nieuczciwych sprzedających. Problem ten dotyczy zarówno zakupu pojazdu od osób prywatnych jak również od firm: komisów oraz handlarzy. W obu przypadkach możemy się odwołać do  zapisów Kodeksu Cywilnego dotyczące rękojmi (artykuł 556 i następne k.c.).

Data dodania: 2017-07-27

Wyświetleń: 770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupując samochód używany nierzadko wydajemy całe oszczędności i mamy prawo oczekiwać, że pojazd będzie zgodny z tym co deklaruje sprzedający w kwestii przebiegu, stanu technicznego oraz bezwypadkowości. Oczywiście powinniśmy w miarę swoich możliwości zweryfikować zapewnienia sprzedającego. Nie zawsze to jednak będzie możliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazd sprowadzany. Niestety zawsze zakup używanego pojazdu obarczony jest pewnym ryzykiem, które należy minimalizować.

Warto wiedzieć, że rękojmia daje nam możliwość dochodzenia roszczeń od sprzedającego jeśli spełnione są jednocześnie następujące warunki:

  • zakupiony pojazd jest wadliwy a wada ta lub jej przyczyna znajdowała się w pojeździe w chwili zakupu
  • kupujący nie wiedział o wadzie w czasie zakupu
  • zaistniała wada nie jest wynikiem zwykłej eksploatacji pojazdu lub zaistnienie wady jest sprzeczne z zapewnieniami sprzedającego przed transakcją

O wykrytej wadzie powinieneś zawiadomić sprzedawcę jak najszybciej po jej wykryciu. Kontakt ze sprzedawcą powinien odbywać się w formie listów poleconych lub poleconych za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (przy zachowaniu kopii wysyłanych pism). Pamiętaj, że sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi wobec nabywcy, jeśli wada fizyczna została stwierdzona do dwóch lat od zawarcia umowy. Ponadto jeśli w wyżej wymienionym okresie odkryjemy wadę, to na wystosowanie roszczenia mamy rok od daty stwierdzenia wady (art. 568 k.c.). Podnoszenie roszczeń po wskazanych terminach będzie możliwe jeśli sprzedawca podstępnie zataił wadę.

Zanim zdecydujesz się na skierowanie pozwu do sądu możesz spróbować wezwania do próby ugodowej. Takie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze. Bądź jednak gotowy na to, że zbywca pojazdu będzie negował fakt istnienia wady podczas transakcji lub będzie grał na zwłokę licząc, że po pierwszej odmowie zrezygnujesz. Pamiętaj, że podczas dochodzenia roszczeń cały czas możesz korzystać z pojazdu. Wnosząc powództwo przeciw sprzedawcy warto zlecić to zadanie prawnikowi.

Przy większych transakcjach jest się o co bić: masz prawo domagać się obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy i zwrotu całej kwoty. Kupując od firmy masz prawo do naprawy lub wymiany pojazdu. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena