Z reguły większość ludzi nie zwraca uwagi na swoje zdrowie do momentu, kiedy nie zachorują. Wtedy docenia się go ponad wszystko, bo człowiek chory nie jest w stanie niczego osiągnąć. Niekiedy zdarza się, że wizyta u lekarza następuje dopiero w chwili zauważenia konkretnych, niejednokrotnie bolesnych objawów.

Data dodania: 2012-10-29

Wyświetleń: 2441

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czasem wtedy jest już zbyt późno albo należy rozpocząć długotrwałe leczenie.

Zdecydowanie lepszą metodą jest stosowanie zasad profilaktyki i dbanie o swoje zdrowie na co dzień. Każdy z nas powinien zastanowić się, czy odpowiednio dba o swoje zdrowie i wykonuje lub też zapobiega czynnościom, które mogą doprowadzić do jego pogorszenia. Jak zwiększyć odporność? Zaczynając od najprostszych czynności, powinniśmy stosować zasady profilaktyki zdrowia:

1.Odpowiedni styl życia – to podstawowa zasada obowiązująca ludzi w każdym wieku. Stosowanie odpowiedniej, bogatej w witaminy i minerały diety, może zapobiec wielu chorobom w wieku późniejszym. Każdy z nas zna powiedzenie: „ruch to zdrowie”, jednak mało kto się do niego stosuje. Nikt nie nakazuje wyczynowo uprawiać sportów, jednak powinniśmy zadbać o to, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę świeżego powietrza i ruchu w ciągu dnia. Pływanie, jazda na rowerze, jazda na nartach, wycieczki piesze czy spacery po lesie nie wymagają codziennych, żmudnych treningów, a zdecydowanie poprawią naszą kondycję fizyczną. Nie sposób nie wspomnieć o nałogach: alkohol, papierosy czy inne używki to rzeczy, których z pewnością powinniśmy unikać w naszym życiu. Również nadmierny stres, którego w dzisiejszych czasach mało kto jest pozbawiony, powinniśmy równoważyć odpowiednio długim i relaksującym wypoczynkiem. Pamiętajmy, że doba ma tylko 24 godziny i nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego w ciągu tego czasu.

2.Zadbajmy o swoje ciało – sport to zdrowie, jednak sport wyczynowy prowadzić może do wielu niebezpiecznych urazów, a niekiedy bardzo niezdrowa rywalizacja może doprowadzić do kontaktów z dopingiem, zażywaniem sterydów – bardzo niekorzystnie wpływających na zdrowie. Również praca, pozycja, jaką zajmujemy przed komputerem, czy przestrzeganie podstawowych zasad BHP to tylko niektóre z metod zapobiegania np. problemom z kręgosłupem. Również unikanie niebezpiecznej jazdy samochodowej, przechodzenie w miejscu niedozwolonym to dbanie o własne zdrowie. Dbajmy więc o nasze ciało, unikajmy sytuacji, które mogłyby zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

3.Kontrolujmy stan naszego organizmu – badania okresowe to nie powinien być jedyny raz w roku czy w ciągu kilku lat, gdy pozwalamy pielęgniarce pobrać naszą krew. Powinniśmy regularnie kontrolować wyniki podstawowych badań, tj. morfologii, cholesterolu czy prób wątrobowych. Badanie ciśnienia krwi czy EKG to badania, które od pewnego wieku powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku. W przypadku kobiet równie ważne są badania ginekologiczne, cytologia. Pamiętajmy również o przeglądzie stomatologicznym czy wizycie u okulisty.

Jeśli nie zdołamy uchronić się przed chorobą, powinniśmy leczyć się zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmowanie leków na własną rękę, często zamiast poprawić, wręcz niszczy nasze zdrowie. Zadbajmy więc o to, aby jak tylko się da, uniknąć, i dbajmy o nasze zdrowie, zanim je stracimy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena