Dla wielu osób starszej generacji ką­piel w saunie jest w dalszym ciągu czymś w rodzaju próby odwagi. Nie­zbyt odległe są czasy, kiedy sauna w Europie była prawie nieznana i kojarzona z niecieka­wym, ciasnym pomieszczeniem z osmalony­mi ścianami...

Data dodania: 2011-11-07

Wyświetleń: 1959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedynie Rosja i kraje skandynawskie mają w tym zakresie wieloletnie tradycje.

W zakładach kąpielowych sauny były wprawdzie większe, ale niewiele lepsze. Mu­siał panować tam jak największy upał, gdyż inaczej nie była to prawdziwa kąpiel saunowa! Siedziało się w niej tak długo, jak tylko można było wytrzymać, a ciało schładzał zwykle lo­dowaty prysznic... Kąpiel odbywała się mniej więcej tak: Kto wytrzyma najdłużej? Tylko 90 stopni? Polej więcej wody! No nie, ja już się poddaję... Nie wyglądało to specjalnie zachęcająco. Trudno więc, aby w takich warunkach pobyt w saunie budził entuzjazm.

Dla fakirów i śmiałków taka kąpiel była do przyjęcia, ale dla wszystkich innych, którzy nie gustują w samoudręczaniu się, raczej nie. Kobiety i dzieci zwykle wolały bywać w sau­nie rzadko i krótko.

Teraz są inne czasy!

Dzisiaj korzystamy z sauny w inny sposób. W nowoczesnym domu sauna zajęła poczesne, honorowe miejsce. Oszklono w niej ściany i drzwi oraz zbudowano pomieszczenie, gdzie można odprężyć się, odpocząć po kąpieli.

O czym więc należy pomyśleć, budując sauny fińskie dzisiaj? Częściowo są to wymagania dotyczące es­tetyki. Gdzie w budynku usytuować saunę? Ja­ko część obszernej łazienki? Może na piętrze, aby mieć widok na ogród? A może zadowolić się oszkleniem ściany lub drzwi w istniejącej, starej saunie? A może tylko uzupełnić ją po­mieszczeniem wypoczynkowym obok?

Wiele możliwości

Możliwości jest mnóstwo. Kiedy się zważy, jak wiele opcji jest do wyboru, to zastanawia fakt, dlaczego budowniczowie i architekci wnętrz często myślą tak tradycyjnie i szablonowo...

Następnym zagadnieniem natury estetycz­nej jest dobór materiału na ściany i ławy. Obecnie oferuje się wiele nowych materiałów, równie dobrych jak tradycyjne deski sosnowe.

Niższa temperatura, więcej pary

Teraz zagadnienia techniczne. Obecnie chce­my mieć niższą temperaturę i więcej pary. Nowoczesne piece ze zbiornikami wody dają bardziej wyrównaną temperaturę i wyższą wil­gotność powietrza. Już przy 50-60°C w saunie czuje się przyjemne ciepło. W saunie jest przyjemnie, można sie­dzieć w niej długo i rozkoszować się dobrym samopoczuciem i spokojem. A dla rodzin z dziećmi taka możliwość korzystania z sau­ny jest wspaniałym sposobem spędzania razem czasu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena