Polacy nie mają obowiązku informowania polskiego Urzędu Skarbowego o zmianie statusu rezydencji podatkowej. Dzięki temu, że Polska ratyfikowała Konwencję z Wielką Brytanią oraz Irlandią w sprawie podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych.

Data dodania: 2012-10-01

Wyświetleń: 1473

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polacy mogą rozliczać swoje podatki zgodnie z zasadą wyłączenia z progresją.
 
Oznacza to, że pracując w Wielkiej Brytanii, nie musisz opłacać w Polsce podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Dochód jest opodatkowany tylko jeden raz, w tym kraju, w którym został osiągnięty. Jeśli pracowałeś w danym roku podatkowym zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, wówczas stosowana jest stawka podatku po uwzględnieniu dochodu całościowego, z pracy w Polsce oraz w UK.
 
Rezydentem podatkowym może zostać osoba, która:
• zamierza i będzie pracowała w Wielkiej Brytanii przez minimum 2 lata,
• planuje pozostać w UK nie krócej niż 3 lata

lub
• posiada w Wielkiej Brytanii mieszkanie, dom lub ziemię,
• wynajmie mieszkanie w UK przez co najmniej 3 lata.
 
Status rezydenta podatkowego w Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej nie zmienia Twojego statusu podatkowego w Polsce. Pozostaje też bez wpływu na posiadanie polskiego obywatelstwa.
 
W celu uzyskania statusu rezydenta podatkowego powinieneś złożyć formularz P86 (ustala przysługujące ulgi podatkowe), DOM1 – domicile residence (określa miejsce, w którym dana osoba chce mieszkać). Po tym możesz starać się o dokument potwierdzający rezydencję podatkową, wydawany przez urząd HM Revenue & Customs.
 
Aby zyskać pewność, że nie będziesz musiał płacić podatków podwójnie, powinieneś zadbać o to, by otrzymać z HM Revenue & Customs potwierdzenie rezydencji podatkowej dla Urzędu Skarbowego w Polsce. Aby uniknąć nieporozumień ze skarbówką, warto jest też zrezygnować z polskiego meldunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena