W decoupage można ozdabiać praktycznie każdą powierzchnię, zaczynając od drewna, po metal, plastik i wiele innych. Jednak w decoupage równie ważne jest tworzenie ciekawego tła pod wybrany motyw. To on sprawia, że przedmioty dekorowane staja się tak wyjątkowe.

Data dodania: 2012-08-28

Wyświetleń: 3455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Marmur jest skałą metamorficzną, która powstała z przeobrażenia wapieni. Od początku dziejów ta niezwykle piękna skała wykorzystywana była do wyrobu mis, wazonów, a nawet mebli. Pomocny był również jako materiał architektoniczny i budowlany. Nawet dziś marmur wykorzystywany jest w dalszym ciągu, a jego zastosowanie praktycznie się nie zmieniło od wieków, choć rozszerzono gamę przedmiotów wytwarzanych z tej skały.

Przez to, że marmur jest drogim materiałem nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Istnieją oczywiście plastikowe imitacje marmuru, ale nie zawsze są one wystarczająco ładne, przypominające oryginał. Zamiast stosowania imitacji z tworzywa sztucznego można samemu namalować wzór naśladujący marmurowe skały. Nie jest to aż takie proste, ale po kilku próbach efekty są naprawdę zadowalające. Takie rysunki wykorzystywane są także, a może nawet przede wszystkim w technice decoupage. Na drewnianych przedmiotach można przy pomocy kilku farb, odpowiedniego pędzla i gąbki namalować marmur. Teraz wystarczy już tylko wyciąć wybrane przez siebie motywy z serwetki, bądź papieru ryżowego i nakleić je w odpowiednie miejsca, albo zostawić samo podłoże i tylko je polakierować.

Trudniejszą sprawą jest malowanie marmuru na szkle. Każdą warstwę farby, którą nakładaliśmy na drewno trzeba nałożyć na szkło w odwrotnej kolejności. Nie zapominajmy o tym, żeby przed smarowaniem szkła farbą położyć na odtłuszczoną powierzchnię podkład do szkła- dzięki temu kolory będą trwałe i jednolite.

Marmur występuje w całej palecie barw: zaczynając od jasnych odcieni szarości i bieli, po ciemniejsze zielone, niebieskie, aż po czarne, czarno-szare i czarno-zielone. W zależności jakie serwetki pasują nam do całej kompozycji wybieramy marmurowe tło. Piękne są ciemne tła, ale nie nadają się pod delikatne serwetki, chyba że spód wymalujemy na biało. Najlepiej stosować jasne tła, które uwidocznią wybrany wzór, jednocześnie go nie zaciemniając i nie zmieniając jego naturalnych barw.   

Licencja: Creative Commons
0 Ocena