Jedzenie jest dla wielu osób prawdziwą przyjemnością. Wymaga angażowania zmysłyów: wzroku, węchu, dotyku oraz oczywiście smaku. Lubimy delektować się wybornymi dla siebie potrawami, które są zróżnicowane i stanowią o indywidualnym guście kulinarnym. 

Data dodania: 2012-08-25

Wyświetleń: 787

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mamy tendencje do "objadania" się tym, co lubimy najbadziej. 
Na ogół wśród ulubionych potraw znajdują się zarówno te uznawane za zdrowe: np. rośliny strączkowe i inne warzywa, ryby, owoce morza oraz niezdrowe: np. smażone mięsa, ciężkostrawne sosy lub popularne dania  fast food.

Szybkie tempo życia sprawia jednak, że coraz częściej zjadamy coś w pośpiechu i nie zastanawiamy się nad tym, czy posiłek jest wystarczająco wartościowy i bogaty w potrzebne składniki odżywcze. Osoby z tendencją do tycia wielokrotnie podejmują próby odchudzania poprzez stosowanie diet, zazwyczaj połączonych z ograniczaniem posiłków. Stosowanie i porzucanie diety w końcowym efekcie przynosi zniechęcenie i frustrację, że znowu nie udało się zapanować nad masą ciała oraz własną psychiką. Dodatkowo pozbawianie się przyjemności jedzenia i związanych z nią bodźców pogarsza samopoczucie i nastrój.
Niewłaściwe, nieświadome odżywianie, a także niedokładne stosowanie polecanych pocztą pantoflową diet jest jedną z przyczyn schorzeń i chorób cywilizacyjnych.

Są to:

- choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca)
- choroby układu oddechowego (płuc)
- otyłość
- cukrzyca
- nowotwory
- osteoporoza
- choroby przewodu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki odbytu, biegunka zaparcia)
- choroby alergiczne

W ostatnich latach badania naukowe oraz światowe nurty zdrowego odżywiana  koncentrują się na zastąpieniu diet programami zrównoważonej kontroli wagi ciała i zdrowia. Programy te oparte są o sterowanie poziomem cukru we krwi. Glukoza jest odpowiedzialna za odżywianie układu nerwowego, od którego zależy energia życiowa i witalność. Jednak nadmiar cukru w organizmie powoduje odkładanie tłuszczu, a z kolei niedostatek cukru np. z powodu braku posiłku skutkuje spalaniem mięśni.

Przyjmując, że właściwy poziom cukru dla organizmu to 80-120 mg/100ml, utrzymywanie go na takim poziomie jest istotne i niezwykle korzystne dla przemian metabolicznych odbywających się w komórkach, co w efekcie poprawia wygląd oraz samopoczucie człowieka.

Jak utrzymywać właściwy poziom cukru?

Istotne są trzy elementy:

1/ częstotliwość posiłków, co 3-4 godziny wspomaga metabolizm i pozwala utrzymywać stały poziom cukru we krwi,
2/ zbilansowanie składników pokarmowych: białka, węglowodany, nieszkodliwe tłuszcze w odpowiednich proporcjach,
3/ obfitość posiłków.

Do pełnego sukcesu prowadzi odpowiedni rytm optymalnych i zbilansowanych posiłków.

Od niedawna dostępny jest unikalny, opatentowany produkt amerykański spełniający powyższe kryteria. Jest to suplement diety zawierający mieszankę mikro i makro elementów oraz najbardziej wartościowych składników odżywczych potrzebnych do odradzania się zdrowych komórek. Spożywa się go w formie jagodowo-czekoladowego koktajlu, który przyrządza się poprzez zmieszanie suplementu w postaci pudru z mlekiem, jogurtem lub wodą.
Niezwykła efektywność i jakość tego suplementu diety wynika bezpośrednio z bazowania na brazylijskiej jagodzie acai.
Zastosowana w procesie produkcji suplementu liofilizacja jagody acai zachowuje bogactwo naturalnych witamin i mikroelementów, a w efekcie pełnię leczniczych właściwości.
Jagoda acai zyskuje na popularności z każdym dniem. Jej bardzo szybkie działanie antyoksydacyjne, potwierdzone badaniami naukowymi, wspomaga kuracje osób cierpiących na wszystkie choroby cywilizacyjne, w tym na nowotwory, które dotykają coraz większą liczbę, coraz młodszych osób. Owoc acai jest wymieniany również, jako doskonały w dzisiejszych czasach element profilaktyki zdrowotnej, w myśl znanej wszystkim maksymy „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Licencja: Creative Commons