W marcu 1930 roku w warszawskim studio filmowym wytwórnia FILM HEROS nakręcała pierwszy polski film dźwiękowy - "Moralność Pani Dulskiej". Niby zwykła notatka z planu zdjęciowego - ależ ile w niej patriotycznego zadęcia...

Data dodania: 2012-08-17

Wyświetleń: 1009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po raz pierwszy dzielimy się z publicznością wiadomościami zza kulis dźwiękowego ekranu.

To, co się dzieje obecnie w atelier dźwiękowym w Warszawie przy ulicy Wiśniowej, to rzeczywiście rzecz wielka i doniosła.

Znany kompozytor i laureat nagrody państwowej Ludomir RÓŻYCKI zestraja z ekranem oryginalną, cudowną i urozmaiconą muzykę do filmu „Moralność Pani Dulskiej”, osnutego na popularnej sztuce Gabrieli Zapolskiej.

Wkraczamy w świat baśni, w eteryczny kraj dźwięków.

Atelier co chwila zmienia swój wygląd i nastrój.

Przed arcyczułymi aparatami odbiorczymi przesuwają się barwne chóry wieśniacze, wykonujące pieśni dożynkowe, to znowu rozbrzmiewa piękny głos Wiktora BREGY z Opery Warszawskiej i Stefanii RÓŻYCKIEJ.

Z kolei symfonię zastępują odgłosy warszawskiego podwórka, oddane nader realistycznie – wraz z ujadaniem Burka podwórzowego i okrzykami, podczas gdy na ganku kamieniczki kłóci się namiętnie pani Dulska (Marta FLANZOWA) z szansonistką Matyldą Strumpf (Miss Polonia – Zofia BATYCKA).

Tysiące sytuacji zabawnych i wzruszających, a wszystko w powodzi głosów, dźwięków i muzyki!

Powstaje pierwszy polski dźwiękowiec – dzieje się rzecz wielka!

Postawiono oto tamę zalewowi rynku przez dźwiękowce amerykańskie. Wytwórnia FILM HEROS, poza pracą artystyczną,  spełniła wyjątkowo prawdziwie czyn obywatelski.

Za przykładem HEROSA pójdą niewątpliwie inne wytwórnie – polski film dźwiękowy zawładnie rynkiem – niebezpieczny zalew będzie choć w części opanowany.

Przypatrzmy się bliżej współpracownikom tego wielkiego dzieła. Pod wytrawną reżyserią Bolesława NEWOLINA i B. LANDA, kierownika produkcji i reżysera zdjęć dwuwiekowych, pracował przez cały szereg miesięcy zespół złożony z artystów tej miary, co Dela LIPIŃSKA, Marta FLANZOWA, Zofia BATYCKA, Maria CHAVEU, Ludwik FRITSCHE, Tadeusz WESOŁOWSKI, LUBICZ–LISOWSKI, Adolf DYMSZA, Roman DEREŃ i inni.

Partie śpiewane wykonali ponadto Wiktor BREGY i Stefania RÓŻYCKA; śpiewy chóralne – chóry KAZURY i LACHMANA. Muzykę ułożył mistrz Ludomir RÓŻYCKI, zaś wykonał ją zespół specjalny muzyków Filharmonii Warszawskiej pod batutą Bronisława SZULCA.

Kierownictwo artystyczne spoczywało w rękach Wincentego DRABIKA, literackie – A. K. CZYŻOWSKIEGO. Film nakręcił znakomity operator Giovanni VITROTTI.

 

Ile uzdolnień i ile talentów, ale również ile pracy i wysiłku! Rodzi się wielkie dzieło – przyklaśnijmy jego realizatorom!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena