W prawie każdej firmie zachodzi potrzeba zatrudniania nowych pracowników, poszerzania zespołu. Powszechnie uważa się, że firma jest tak dobra, jak ludzie, którzy w niej pracują. Nie wszyscy jednak wiedzą, co należy robić, aby wybierać odpowiednich ludzi...

Data dodania: 2008-01-03

Wyświetleń: 2995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jesteś Dyrektorem. Z analiz raportów wynika, że spada wydajność pracy twojego działu. Potrzebujesz "świeżej krwi", kogoś kto to zmieni. Jesteś bardzo zajęty/ta, więc na szybko wyobraziłeś/łaś sobie tą osobę. Następnie w pośpiechu piszesz ogłoszenie i dajesz do jakiejkolwiek gazety, byle szybko. A po tym... Po tym toniesz w morzu przesłanych aplikacji... większość z nich jest "nie na temat". Przez głowę przelatuje Ci myśl "jakiej ja osoby właściwie szukam?". Jednak odpowiadasz sobie "nie ma czasu na zastanawianie się". Denerwujesz się, bo tracisz na to zbyt wiele czasu. Cierpią na tym twoje podstawowe obowiązki, odreagowujesz na rodzinie i współpracownikach. Poza tym masz wrażenie ze kręcisz się w kółko, bez sensu... Wreszcie masz... Po wielu trudach wybrałeś/łaś dwójkę przyszłych handlowców którzy będą pracować dla twojej firmy. Na początku wysyłasz ich na serie szkoleń. Myślisz "tak trzeba, inwestycja pewnie zaprocentuje". Nowi poznają firmę i ludzi... Po przeszło miesiącu twoi koledzy, współpracownicy, zaczynają przebąkiwać, że jeden z nowych to jakiś taki niemrawy. Ty jednak odpowiadasz, że wyszkolisz go, a on sam się rozkręci. Tak mija okres próbny, po którym ze smutkiem stwierdzasz, że niemrawy jest do wyrzucenia... że nie da się już nic uratować. A następnego dnia znajdujesz na biurku rezygnację z pracy drugiego z handlowców, który informuje Cię, że dostał lepszą propozycję, a w twojej firmie źle się czuje.
Nagle...

Na szczęście budzisz się...

Brrr... ale koszmar. Czy zdarzyło Ci się mieć taką sytuację w rzeczywistości...? Nie pozwól, żeby ona zaistniała.

Zaczynając rekrutację musisz wiedzieć kogo szukasz. Pamiętaj, że dobry pracownik to taki, który spełnia nasze oczekiwania. Każda rekrutacja ma na celu pozyskanie pracownika, o kompetencjach odpowiadających potrzebom zadania/stanowiska. Specjaliści od rekrutacji zaczynają od stworzenia opisu stanowiska pracy, listy oczekiwań i profilu idealnego kandydata. Następnie oceniają umiejętności, kompetencje, predyspozycje, przydatność kandydatów na określone stanowisko.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat w krótkim czasie stara się wypaść jak najlepiej, poszukuje metod zainteresowania pracodawców swoja osobą. A Ty, jako osoba rekrutująca powinieneś/powinnaś szybko i dobrze prześwietlić kandydata

Pamiętaj "Jeśli chcesz zbudować statek, nie nawołuj do zdobycia drewna, ale naucz ludzi tęsknić za bezkresnym morzem" (Antonine de Saint-Exupery).

Należy zainteresować wakatem najlepsze osoby, w odpowiednich i wielu miejscach. Z praktyki wiemy, że wiele czynników wpływa na nasz wybór podczas rekrutacji personelu. Lepiej zastanowić się, posiadać wiedzę na temat rekrutacji, niż zaryzykować.

Możesz przecież rekrutować z głową. Znajomość procesów rekrutacji zmniejszy ryzyko dokonania niewłaściwego wyboru, straty czasu i zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli cenisz swój czas i pieniądze, skorzystaj z odpowiednich informacji i praktycznych porad, które pomogą Ci efektywnie przeprowadzać ten proces.

Koniecznie zdobądź informacje, które pozwolą Ci lepiej m.in.:
-czytać dokumenty dostarczone przez kandydata, czyli --przeprowadzić wstępną selekcję aplikacji,
-przygotować się do prowadzenia procesu rekrutacji i selekcji,
-zaplanować i przeprowadzić proces selekcji,
-wyznaczyć kryteria oceny kandydatów,
-przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem,
-dostrzec to, co chciałby ukryć kandydat,
-nie ulegać psychologicznym pułapkom związanym z ocenianiem kandydatów,
-podjąć ostateczną decyzję o zatrudnieniu.


Twoje wybory muszą być świadome, a nie mogą być kwestią przypadku. Rekrutuj zatem z głową.

Licencja: Creative Commons