W ostatnich latach zaparcia zaczęły stanowić coraz powszechniejszy problem. Przyjmuje się, że obstrukcja dotyczy połowy kobiet i co czwartego mężczyzny. Za czynniki ryzyka uznaje się monotonną dietę ubogą w  błonnik, niewystarczającą ilość przyjmowanych płynów oraz siedzący tryb życia.

Data dodania: 2012-06-11

Wyświetleń: 1868

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto przyjrzeć się dotychczasowym nawykom żywieniowym, gdyż przewlekłe zaparcia mogą doprowadzić do wielu chorób układu pokarmowego, w tym zaburzeń funkcjonowania jelita grubego, hemoroidów a nawet choroby nowotworowej odbytu i odbytnicy.

m

Zaparcia nie zawsze objawiają się rzadką defekacją. Zwykle pierwszym objawem obstrukcji jest twardy, suchy stolec, którego wydalenie wiąże się z bólem, a często także ze wzmożonym wysiłkiem. Przewlekły proces prowadzi do obniżenia łaknienia i stopniowego osłabienia organizmu. Nagromadzone masy kałowe zalegające w bańce odbytnicy ulegają licznym procesom chemicznym, m.in gniciu, co powoduje tworzenie się gazów odczuwanych w postaci wzdęcia brzucha.

Jak zapobiec występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości? Zasadniczą kwestią w walce zaparciami jest zmiana nawyków żywieniowych. Po pierwsze, należy pamiętać o ilości przyjmowanych płynów. Zaleca się wypijanie minimum 1,5 litra wody mineralnej w ciągu doby. Niegazowana woda mineralna, herbatki owocowe oraz napary z ziół przyspieszają pasaż jelitowy i ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu. Podobne działanie wykazuje błonnik, zawarty w pieczywie pełnoziarnistym, siemieniu lnianym, owocach i warzywach. Ziemniaki oraz ryż powinny zostać zastąpione grubymi kaszami m.in gryczaną i jęczmienną. Pomocne w walce z zaparciami są również owoce suszone, głównie śliwki i morele. Babcinym sposobem jest zalanie kilku śliwek gorącą wodą i pozostawienie mikstury do rana. Wypicie roztworu po przebudzeniu zdecydowanie ułatwia defekację.

Niezastąpione działanie wykazuje także systematycznie uprawiany sport. Stały wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie brzucha i przyspiesza perystaltykę ostatecznie wykluczając wszystkie dolegliwości. Niezależnie czy będzie to sport wyczynowy, czy wieczorny długi spacer na pewno przyniesie nam wyraźną ulgę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena