Nie brak dzieci, które w okolicy pierwszych urodzin piją z butelki. Ciągle można spotkać też brzdące, które jeszcze w wieku dwóch lat chodzą ze smokiem. Są jednak rodzice, którzy naukę samodzielności rozpoczynają bardzo szybko, przestawiając niemowlaki na kubki niekapki w wieku sześciu miesięcy. Czy dobrze?

Data dodania: 2012-06-10

Wyświetleń: 1287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od kiedy kubek niekapek?
Kubek niekapek teoretycznie jest już dostępny dla czteromiesięcznych niemowlaków. Większość producentów jednak proponuje tego typu naczynia dla sześciomiesięcznych dzieci. Nie oznacza to jednak, że w tej grupie znajduje się wiele rodziców, którzy decydują się na taki zakup. Najczęściej dzieje się to wtedy, kiedy dziecko wcześniej było karmione tylko piersią. Dla dzieci butelkowych przejście na niekapek nadchodzi najczęściej później. Niestety w połączeniu z ubolewaniem wielu ekspertów, którzy nie ukrywają, że kubek niekapek nie jest dobrym rozwiązaniem, przekonują, że mimo wszystko, jest alternatywą korzystniejszą i wartą starania, by dziecko ją zaakceptowało.

Czy to etap obowiązkowy?
Są dzieci, które nie piją z tak zwanych niekapków. Podobnie do swoich rodziców od razu po butelce przechodzą na tradycyjny dorosły kubek. Tak oczywiście też można. Problem jest jednak taki, że kubek tradycyjny wyklucza możliwość wypicia przez malucha, kilkulatka samodzielnie mleka na leżąco w łóżku, a takie rozwiązanie praktykuje wielu rodziców. Ponadto tradycyjny, „dorosły” kubek to również większe ryzyko poplamienia odzieży, czy wylania zawartości na dywan. Kubek niekapek takiego ryzyka nie niesie.

Jaki kubek niekapek wybrać?
Kubek niekapek najczęściej wybierają rodzice przed zakupem bidonu, z którego maluch pije całkowicie inaczej – trzyma go prosto i sięga ustami po słomkę, natomiast kubek musi przechylić, by jego zawartość dostała się do głodnego brzuszka.

Pytanie, jaki kubek niekapek wybrać, jest trudne. Przede wszystkim dlatego, że na rynku jest bardzo dużo modeli: z miękkim ustnikiem, twardym plastikowym, czy przypominającym kauczuk. Są też takie, które mają długi dzióbek oraz takie (przeważnie dla starszych dzieci), które mają jedynie niewielki ustnik. Nie brak również modeli różniących się kolorem, faktem posiadania uchwytów oraz tym, że jedne mają określoną praktyczną podziałkę, a inne są jej pozbawione.

Duże znaczenie ma również wygoda korzystania z kubka w trakcie jego mycia. Niestety pod tym względem producenci mają sporo do zrobienia, bo na rynku nie brak kubków bardzo niepraktycznych pod tym względem. Liczy się także możliwość nabycia zamiennych elementów, które najszybciej się eksploatują.

Podczas zakupów artykułów dla dzieci można mieć słuszne wrażenie, że mimo ogromnego wyboru, ciągle jest zbyt wiele produktów niedoskonałych, na których wady można się godzić, wybierając mniejsze zło lub szukać ciągle produktu doskonałego w nowej, ciągle rozbudowywanej ofercie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena