Podawanie picia w kubeczku nie jest wyznaczone wiekiem malucha. Wszystko zależy przede wszystkim od aktualnych umiejętności dziecka oraz od tego, z jakiego naczynia będzie piło napój. Nieco innymi zasadami rządzi się kubek niekapek, a innymi picie z otwartego kubka.
Kubek niekapek – kiedy można go wprowadzić?
Kubek niekapek jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Zwykle wybierany jest przez rodziców wówczas, gdy maluch kończy pół roku i rozpoczyna się etap rozszerzania diety niemowlęcia.
Kubek niekapek przeznaczony dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia powinien spełniać kilka istotnych cech:
- mieć miękki ustnik
- mieć profilowane uchwyty
- dawać możliwość regulacji siły ssania
- zapewniać swobodny przepływ płynów.
Ciekawą opcją wydaje się treningowy kubek niekapek od Lovi, który posiada nakrętkę służącą również do nauki picia z otwartego kubka.
Picie z otwartego kubka – kiedy zacząć naukę?
Picie z otwartego kubka wymaga od dziecka większych zdolności, dlatego rozpoczęcie nauki uwarunkowane jest przede wszystkim zdobytymi do tej pory umiejętnościami. Ważną rolę odgrywa głównie prawidłowe pobieranie pokarmu z łyżeczki. Dlaczego? Jest to bowiem doświadczenie, dzięki któremu maluch uczy się, jak transportować pokarm do buzi. Pomaga to przygotować się m.in. do odpowiedniego transportu płynów, co pozwala zapobiec zakrztuszeniu.
Otwarty kubek czy niekapek?
Wielu rodziców rozpoczyna podawanie picia od kubka niekapka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ – dzięki swojej konstrukcji – pozwala uniknąć rozlewania płynów.
Warto jednak mieć świadomość, że kubek niekapek ma znacznie więcej wspólnego ze ssaniem niż z normalnym piciem. Dlatego podawanie płynów z takiego naczynia powinno być przejściowe – stanowić jeden z elementów treningu. Prędzej czy później należy rozpocząć naukę picia z otwartego kubka, w czym pomaga specjalny kubek 360.
Niezależnie od tego czy wybierasz kubek niekapek, czy otwarty kubek, musisz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Ważne jest, aby płyny podawać dziecku znajdującemu się w pozycji siedzącej lub stojącej – nigdy w pozycji leżącej.