Europa jest bogatsza w nowe kultury, ludzi o egzotycznej urodzie, nowe obrzędy, niezwykłe i kolorowe uroczystości. Wraz z otwartością Europy dla ludzi innych, niestety nasila się również pewna niechęć wobec ludzi o innym kolorze skóry, wyznaniu, tożsamości narodowej. Wiem, bo obserwuję jako działacz antydyskryminacyjnej organizacji.

Data dodania: 2012-06-06

Wyświetleń: 1349

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

https://esy2floresy.files.wordpress.com/2012/01/inne_nie_znaczy_gorszy.jpg

Euro 2012 - Sprawdzian naszego społecznego charakteru 

Mistrzostwa Europy 2012 właściwie można już  uważać za otwarte dla nas i naszego wschodniego sąsiada. Gra w piłkę nożną to nie tylko rywalizacja na boisku, lecz również rywalizacja na trybunach i poza stadionami. Dlaczego?  Ponieważ wraz z Euro 2012 pojawią się ludzie, których często łączy anatomiczna identyczność i zamiłowanie do piłki nożnej - reszta już nie jest tak oczywista, ponieważ niektórzy różnią się od nas - kolorem skóry, narodowością, wyznaniem lub bezwyznanowością czy chociażby wyróżniający się ubiorem.  Będzie to dla nas sprawdzian naszej otwartości, stopnia poszanowania innych ludzi niż Ci, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Na całym świecie niestety dochodzi często w środowisku sportowym do incydentów wyzywania lub pobić sportowców tylko dlatego, że mają właśnie inny kolor skóry, niż biały, są gejami/lesbijkami lub dla których źródłem mistycznej wiary nie jest Jezus.

Nie potrafimy rozmawiać często bez użycia siłowych argumentów z osobami, które mają zupełnie inne poglądy, różnią się od nas fizycznie lub wyznają innego Boga, niż katolicka większość w Polsce. Abstrahując od sportu, dobrym przykładem naszego zamknięcia i braku poszanowania dla człowieka był 11 listopada 2011 - zapewne większość z Was wie, co się tamtego dnia działo w jednej z europejskich stolic - Warszawie.

Jeżeli nie akceptujesz odmienności, to przynajmniej nie krzywdź, nie dyskryminuj i pozwól żyć.

Dzisiaj, w demokratycznej i wolnej Polsce, na szczęście są organizacje i stowarzyszenia, które pomagają promować właściwe i zdrowe postawy wśród wszystkich grup społecznych zachowania.  Zazwyczaj są to organizacje i stowarzyszenia antyrasistowskie, antynazistowskie oraz antyhomofobiczne. Nienawiść często bierze się z niewiedzy na temat danej "innej" od nas grupy społecznej. Zdecydowanie Polska jest dalej w bloku wschodnim, jeżeli chodzi o otwartość, tolerancję i szacunek dla "innych". Innym, na pewno ważnym powodem naszych uprzedzeń, stereotypów i niewiedzy, są nasi rodzice, którzy w większości wychowali się w zupełnie innych czasach, wśród innych norm społecznych i w na pewno uboższej w egzotyczne kultury i ludzi realiach. Tolerancja i szacunek dla ludzi innych NIE JEST modą, trendem czy jakąś fantazją. Ludzie dyskryminowani, poniżani oraz krzywdzeni fizycznie są mniej produktywni, nieszczęśliwi, przygnębieni, częściej popadają w depresję lub nawet się zabijają. XXI wiek nie przyniósł dla Polski nowych trendów i standardów dotyczących ludzi, ponieważ ludzie o czarnym, żółtym lub śniadym kolorze skóry, innej orientacji seksualnej, innym wyznaniu i wychowywani w różniącej się od naszej kulturze żyli tu już od dawna. Nie jest prawdą to, że Zachód Europy i Unia Europejska sprowadziły do nas ludzi innych niż my od czasów Mieszka I - Europa Zachodnia pokazała nam jedynie zupełnie inny świat, niż ten, w którym żyliśmy naście lat wcześniej. Jakiś czas temu w jednej z brytyjskich telewizji ujrzał światło dzienne reportaż, który pokazuje nas jako rasistów, ksenofobów, homofobów i antysemitów - pora się wybudzić z tego koszmaru podejrzliwości, nietolerancji i stereotypów, ponieważ to, jacy jesteśmy rzutuje również na opinię o całym narodzie, że jest po prostu zacofany i wciąż panuje w nim ciemnogród.

 Najpierw poznaj, porozmawiaj i przypatrz się uważnie - dopiero potem wystawiaj oceny.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena