Wolontariat w Polsce podupada. A tymczasem, ONZ wydał niedawno raport na temat aktywności społecznej na świecie. Wynika z niego, że udział w wolontariacie przyczynia się do polepszenia sytuacji materialnej, w każdym zakątku Ziemi.

Data dodania: 2009-06-08

Wyświetleń: 3134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W marcu 2009 roku, United Nations Volunteers, agenda ONZ, opublikowała raport na temat aktywności społecznej i wolontariatu na świecie. Wyłania się z niego jedna ważna konkluzja: wolontariat w niebagatelny sposób przyczyniają się do polepszania dobrobytu.

W takiej charytatywnej pracy, upatruje się ograniczenia wielu problemów naszych czasów, takich jak głód czy ubóstwo. Skuteczność samych Państw w ograniczaniu tych problemów - w porównaniu do rozmaitych organizacji społecznych - jest znacząco niższa. Ludzie, którzy udzielają się jako wolontariusze, nie myślą o pieniądzach, ale wkładają swoje serce w pomoc: dlatego to właśnie oni mogą tak wiele na świecie zmienić.

Wolontariat w Polsce jednak podupada. W 2006 roku, 21,9% dorosłych ludzi udzielało się społecznie. W 2007 roku, aktywność ta spadła aż do 13,20% by w 2008 roku upaść jeszcze niżej: do 11,30%.

Tego typu praca, nigdy jednak nie była w Polsce popularna. Socjologowie upatrują taki stan rzeczy w dążeniach Polaków do dobrobytu materialnego. U naszych bogatszych sąsiadów, praca społeczna jest na bardzo wysokim poziomie. Oni jednak "dorobili się" dlatego szukają "wyższych wartości" i bardziej pomagają innym.

Nie ma jak na razie wstępnych raportów na temat tegorocznego zaangażowania rodaków w takiej pomocy. Można raczej spodziewać się stagnacji, bo nie są prowadzone żadne kampanie zachęcające Polaków do takiego wysiłku. Iskierką nadziei na małą poprawę, mogą by emigranci powracający do ojczyzny. Wyjazd młodych ludzi za granicę, podobno przyczynił się do spadku wolontariatu w Polsce, więc ich powrót, może w jakiś sposób poprawić sytuację.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena