Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale przeciętnie mówimy około 30 kłamstw tygodniowo. No o ile to może wydać się nam normalne to powiem Ci inna ciekawą rzecz, słyszymy około 200 kłamstw dziennie. A 30% historii naszego życia to kłamstwo.

Data dodania: 2011-04-28

Wyświetleń: 2515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chciałbym poruszyć ciekawy temat, temat kłamstwa. Jest on dobrze znany nam wszystkim, może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale przeciętnie mówimy około 30 kłamstw tygodniowo. No o ile to może wydać się nam normalne to powiem Ci inna ciekawą rzecz, słyszymy około 200 kłamstw dziennie. A 30% historii naszego życia to kłamstwo. Gdy powiemy 1 kłamstwo to musimy bronić je 3 innymi. Ale dlaczego tak jest? Jak wykryć kłamcę? Na to postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

  

 Dlaczego tyle kłamiemy?

Może zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć kłamstwo, a potem zastanawiać się, dlaczego skłamałem? Dlaczego nie powiedziałem prawdy? Tak to czasem jest, kłamiemy z dwóch prostych powodów, aby przetrwać i aby się rozmnażać (prokreować). Kobiety z tego powodu, że są czułe kłamią, aby innym zrobiło się lepiej a mężczyźni, aby udowodnić kobietą, że są samcami alfa.  

Identyfikowanie kłamstwa

 W trakcie kłamstwa cały mózg pracuje by zapamiętać to kłamstwo i buduje inne obrazy kłamstw, aby bronić kłamstwo główne. Takie zachowanie naszego mózgu powoduje, że patrząc z boku możemy określić czy ktoś kłamie. Ludzie robią w tym momencie mnóstwo różnych rzeczy, których mówiąc prawdę by nie zrobili. Obecnie może to być dla Ciebie nie zauważalne, ale jak się dowiesz co robą ludzie jak kłamią, to złapiesz się na tym, że też tak robisz i zobaczysz jak często podczas gdy Ty z kimś rozmawiasz to Twój rozmówca też zaczyna robić takie ruchy, gesty i wysyła Ci sygnały, że kłamie :) 

 Jak wykryć kłamstwo

 Na początku musimy zrobić małe rozpoznanie naszego rozmówcy. Podam przykład: osoba mówiąca prawdę gestykuluje, gdy zaczyna kłamać jej mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach i automatycznie ta osoba przestanie gestykulować, bo mózg musi przetwarzać obrazy kłamstwa. A w rozpoznaniu chodzi o to, żeby sprawdzić czy ta osoba, gdy mówi prawdę gestykuluje. Są takie osoby, które w ogóle nie gestykulują, nawet jak mówią prawdę. A skąd wiemy czy mówi prawdę? Zapytaj się, o jakiś fakt, na który znasz odpowiedź, albo spytaj się, co jadł dziś na śniadanie.

 Gdy już skończysz rozpoznanie, zacznij w rozmowie rzucać niezręcznymi słowami. Chodzi o to, że do rozmowy wprowadzasz takie słowa jak kłamca, oszust. Mówisz np. "Ale z Roberta jest KŁAMCA", "Nie lubię OSZUSTÓW". Wtedy osoba kłamiąca poczuje się niekomfortowo i zacznie robić rzeczy, które wskazują, że kłamie.  Jeśli kolega powiedział Ci, że był w wakacje na Hawajach a Ty słyszałeś, że spędził je nad polskim morzem. Po pewnym czasie, tak żeby kolega nie pomyślał, że podejrzewasz go o kłamstwo zapytaj się go:, „Co sądzisz o ludziach, którzy oszukują znajomych, że gdzieś byli a tak naprawdę byli gdzieœ indziej?" Wtedy on zacznie się dziwnie zachowywać i prawdopodobnie będzie bronił takich ludzi, ponieważ sam tak zrobił, a jego mózg jest zaprogramowany do przetrwania i nie możesz mówić o samym sobie złych rzeczy. A do tego zacznie wysyłać odpowiednie sygnały. 

Gdy znajomy opowiedział Ci chronologiczna historyjkę a Ty myślisz, że to kłamstwo zapytaj się o coś zmieniając kolejność wydarzeń. Kolega opowiedział Ci np.: Spotkałem wczoraj Baśkę, potem poszliśmy do pubu, gdzie siedziała Agnieszka, potem przyszedł Jacek, który przyprowadził koleżankę Kaśkę, a potem Baśka z Agą poszły do domu" To ty zapytaj się go: "Czyli poszedłeś do pubu i spotkałeś tam Baśkę?" jak kłamał to prawdopodobnie potwierdzi, mimo, że powiedział Ci, że najpierw spotkał Baśkę a potem poszli razem do pubu. I oczywiście zobaczysz sygnały wysyłane przez kłamcę, o których w dalszej części.

SYGNAŁY

 Werbalne oznak kłamstwa

Werbalne, czyli mówione.

 Kłamcy dają bardzo proste znaki werbalne:

- "Chcę abyś teraz posłuchał,...” - Czyli mówi słuchaj będę kłamał

- "Prawdę mówiąc,...” - Chce abyś pomyślał, że mówi prawdę, ale jest na odwrót

- itp.

Kłamcy zmieniają też kwalifikacje:

- "Czy uderzyłeś Przemka?" "Ja lubię Przemka" - wymijająca odpowiedź i zmiana tematu.

- Używa całych słów zamiast on/ona - Używa imion

- Odpowiada pełnymi zdaniami - "Kochanie gdzie byłeś?" "Grażyna, byłem dzisiaj w Pubie"

- Odpowiada pytaniem na pytanie - "Kochanie gdzie byłeś?" "Ja?/Kto?/Co?/Gdzie?"

- Nadmiernie zaprzecza - "Kochanie byłeś dziś w pubie?" "Nie, nie! Nie. Ja? Nie, nie, nie byłem w pubie"

- Używa przecinków werbalnych - "Kochanie gdzie byłeś?" "Bybybyłem w pppubie"

- Zmienia temat rozmowy - "Kochanie gdzie byłeś?" "Jak tam było Ci na zakupach?"

- Kłamcy po kłamstwie przeszkadza cisza, gdy podejrzewasz, że kłamie przetrzymaj go chwilkę i zobacz jak się zachowa. Jeżeli szybko będzie chciał podjąć jakiś temat to kłamie.

Niewerbalne znaki kłamstwa

Twarz – przeczytaj o ekspresji twarzy na moim blogu.

Głos - Kłamca podkreśla koniec zdania, zmienia tempo mówienia i intonacji barwy. Gdy jest zły mówi szybciej i wyżej a gdy smutny mówi wolniej i niżej.

Nogi - zmiana kierunku ustawienie nóg, gdy ktoś kłamie ustawia stopy do wyjście, jego stopa wskazuje na drogę ucieczki.

Rozstawienie nóg, nogi powinny być rozstawione na szerokości barków, jeśli jest inaczej to ten ktoś może właśnie kłamie, (ale upewnij się, że nie stał tez tak jak mówił prawdę).

Chód przestępców, czyli idzie i nagle zmienia kierunek, zrobi 3 kroki i znowu niespodziewanie zmienia kierunek i tak cały czas.

Ręce - zaciskanie pięści, dotykanie szyi, nosa, zakrywanie ust, kobiety bawią się łańcuszkiem (jest to też sygnał zainteresowania seksualnego), dłonie na kolanach, gładzenie karku.

Inne niewerbalne sygnały

- Za długo okazywane emocje, jeśli ktoś na Ciebie krzyczy a po 30 sekundach nadal jest na Ciebie bardzo zły to udaje. Każda emocja trwa max 3sekundy, potem już tylko udajemy.

- Położenie czegoś miedzy kłamcą a rozmówca (kłamca kładzie) chce się od Ciebie odizolować. Może też założyć nogę na nogę lub skrzyżować ręce.

- Przyśpieszone mruganie powiekami, gdy mamy zamknięte oczy lepiej widzimy obrazy a nasz mozg nie odbiera sygnałów z zewnątrz i łatwiej jest nam skupić się na kłamstwie.

- Dochodzą jeszcze do tego takie sygnały jak: zaciskanie ust, zaciskanie szczęki, przewracanie oczami na lewo i prawo, unikanie kontaktu wzrokowego, pocenie się, zdezorientowanie.

Myślę, że teraz będziesz juz wiedział jak ktoś będzie chciał Cię oszukać. Gdy teraz będziesz z kimś rozmawiać zaczniesz zwracać uwagę na jego mowę Ciała i gesty. W końcu tak się wprawisz, że w ciągu sekundy będziesz wiedzieć czy ktoś kłamie czy nie. Zaczniesz łapać siebie na tym, że kłamiesz i wysyłasz te sygnały.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena