Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, oficjalnie UEFA EURO 2012, to czternasty turniej piłki nożnej o Mistrzostwo Europy mężczyzn. Organizowane wspólnie przez dwa państwa: Polskę i Ukrainę (po raz trzeci w dziejach tej imprezy – wcześniej: Belgia i Holandia w 2000 oraz Austria i Szwajcaria w 2008).

Data dodania: 2012-06-11

Wyświetleń: 2609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

kuniec

Termin przeprowadzenia turnieju to okres od 8 czerwca 2012 (mecz otwarcia w Warszawie) do 1 lipca 2012 (finał turnieju w Kijowie).

welcometoeuro2012

Początkowo chęć zorganizowania Euro 2012 wyraziło 12 państw, które przesłały do UEFA 9 kandydatur (6 pojedynczych oraz 3 podwójne). 6 z nich nie zakwalifikowało się do fazy głosowania:

* WtiEkU2I0gFQ0OIwAcvng5zNxcjwAAAABJRU5ErkJggg== Turcja (została wyeliminowana w pierwszym głosowaniu);

* cIkZFPTrogwSNUcAXlYQEAsBR7b8SOvUcAAAAASUVORK5CYII= Grecja (została wyeliminowana w pierwszym głosowaniu);

* GgaGdamUokFhBADbTSSS+BXx8AAAAABJRU5ErkJggg== Azerbejdżan (nie dostarczył w terminie wymaganych dokumentów);

* AAAAKElEQVQokWNg0K7HRIu75f5cFENDG2NEzwmqYSKGUSNGjRg1YggYAQBLtX8X0twSQQAAAABJRU5ErkJggg== Rumunia (nie dostarczyła w terminie wymaganych dokumentów);

* 5EsAAAAASUVORK5CYII= Rosja (nie dostarczyła w terminie wymaganych dokumentów);

* dffUNLnjo1nvD5lMoDkRzLWPa3qjZV559+PkfAzz78DNq9hXGNIwAwhpmEsWHMY2QKD6MPYyp7AqKwoKiGKFCuqBC6oSwKMkjAFSLHwm5BqkRAAAAAElFTkSuQmCC Szkocja / kgETMYwaMWrEoDUCAMY1pINKLzbhAAAAAElFTkSuQmCC Irlandia (nie dotrzymały terminu składania oficjalnych ofert).

sepy

Do drugiego, finałowego etapu Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował się wybrać 3 kandydatury: włoską, chorwacko-węgierską i polsko-ukraińską. Grecja (z 2 głosami) i Turcja (6 głosów) zostały wcześniej wyeliminowane. Gospodarza Euro 2012 pierwotnie planowano wyłonić 8 grudnia 2006, jednak ze względów formalno-organizacyjnych termin przesunięto o ponad 4 miesiące na 18 kwietnia 2007. Bezwzględną większością głosów wygrała wspólna oferta Polski i Ukrainy, więc druga tura głosowania nie była konieczna.

Wyniki głosowania na gospodarza Mistrzostw Europy 2012

Państwo Runda 1 Runda 2

YbqtgAAAABJRU5ErkJggg== Polska / AAAAIklEQVQokWNgiN5NKRo1YrAZUT4lhULE8P8qpWjUiMFmBACAO+BeEdmGdAAAAABJRU5ErkJggg== Ukraina

7 8
sfA2ypqj2nbY6JGEaNGDVi1IghYAQACnoZ5eVMiEgAAAAASUVORK5CYII= Włochy 11 4
b+7+8ny4h371CMePcOpxFaWg240IelayAeeb9kNR5lDOLi03AhCfGp3QH93QH9EuJT8SjDZwSRiApGAAAOmWxK30IwtgAAAABJRU5ErkJggg== Chorwacja / png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABYAAAALCAIAAAD0nuopAAAAK0lEQVQokWM4J6hGIWIYHEZsiE6lEDH8pxgMEiOky4IoRAwM7YGUokFhBAA9pXNm9BsVmQAAAABJRU5ErkJggg== Węgry 9 0

kazdyobcokrajowieczapamietazeurokilkarzeczyOficjalne odsłonięcie logo Mistrzostw Europy 2012 odbyło się na placu Michajłowskim, 14 grudnia 2009 roku, w Kijowie. Grzegorz Lato, Hryhorij Surkis i Michel Platini odsłonili logo Euro 2012 zebranym gościom, wśród których byli najważniejsi ukraińscy politycy z prezydentem Wiktorem Juszczenką i premier Julią Tymoszenko i przedstawiciele wszystkich miast organizatorów. Logo nawiązuje do kultury obu krajów organizatorów, czyli Polski i Ukrainy. Centralnym elementem tej kompozycji jest łodyga z której wyrasta piłka, a po boku – po stronie zachodniej, biało-czerwony kwiat w symbolizujący barwy Polski, a po prawej niebiesko-żółty kwiat w barwach Ukrainy.

zmarnowanaszansanapoprawewizerunkupolski

Logo jest dziełem grafików, którzy od lat są związani z UEFA. Logotyp i hasło imprezy będą ukazywać się na wszystkich materiałach promocyjnych dotyczących mistrzostw Europy. Autorem iluminacji jest szwajcarski artysta Gerry Hofstetter. W swoim dorobku ma on m.in. podobne projekty, przygotowane z myślą o Euro 2008.

W poniedziałek 14 grudnia 2009 r. świat poznał oficjalne logo Mistrzostw Europy 2012. Główne uroczystości z udziałem szefa UEFA Michela Platiniego odbyły się w Kijowie - w mieście, w którym rozegrany zostanie mecz finałowy turnieju. Razem z nim zaprezentowane zostało hasło imprezy „Razem tworzymy przyszłość”, które również pojawiać się będzie na wszystkich materiałach promocyjnych. Uroczystość odbyła się na placu Michajłowskim w centrum ukraińskiej stolicy. Szefowi UEFA sekundowali prezesi polskiego i ukraińskiego ZPN-u Grzegorz Lato i Hrihorij Surkis.

Wiemy już, jakie hasło będzie zagrzewać do walki polską drużynę piłkarską na EURO 2012. "Razem niemożliwe staje się możliwe!!!" - ten slogan zwyciężył w głosowaniu kibiców. Spośród wielu nadesłanych propozycji UEFA wytypowała trzy, a kibice wybrali tą, która ich zdaniem jest najlepsza. Taki scenariusz dotyczył każdego z uczestników EURO 2012.

polskieautostradynaeuro2012

I tak dla poszczególnych krajów mamy następujące hasła: 

*22px-Flag_of_EnglandAnglia - "Jeden puchar, dwa kraje, Trzy Lwy!"
*Chorwacja - "Nasza duma jest naszą siłą!"
*22px-Flag_of_the_Czech_RepublicCzechy - "Wy kibicujecie, my wygrywamy!"
*21px-Flag_of_DenmarkDania - "Nieustraszeni Wikingowie!"
*Francja - "Nowa historia, nowy sen, ten sam cel!"
*22px-Flag_of_GreeceGrecja - "Urodzeni wojownicy!"
*Hiszpania - "Powód do życia, powód do marzeń! Viva Espana!"
*22px-Flag_of_the_NetherlandsHolandia - "Jedenaście lwów, miliony fanów. W jedności siła!"
*Irlandia - Przemówmy nogami, zagrajmy sercem!"
*Niemcy - "Mecz za meczem do wielkiego sukcesu!"

*22px-Flag_of_PolandPolska - "Razem niemożliwe staje się możliwe!"

*Portugalia - "Tutaj bije 10 milionów serc!"

*22px-Flag_of_RussiaRosja - "Gramy dla ciebie, walczymy do końca!"

*Szwecja - "Bądź z nami, poczuj to, przeżyj wielki sen"

*AAAAIklEQVQokWNgiN5NKRo1YrAZUT4lhULE8P8qpWjUiMFmBACAO+BeEdmGdAAAAABJRU5ErkJggg==Ukraina - "Ukraińcy, to nasz czas!"

*Włochy - "Pomalujmy Europę na niebiesko!"

polskiedroginaeuro2012

Przypomnijmy, że w czasie mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku hasłem polskiej reprezentacji było "Waleczni i niebezpieczni", a na EURO 2008 "Bo liczy się sport i dobra zabawa". Ten drugi slogan stał się obiektem drwin kibiców, którzy nie uważali go za zagrzewający do walki. Utrzymany był raczej w klimacie wakacyjno-urlopowym.

nic_sie_nie_staloZaprezentowano również teledysk do oficjalnego hymnu Euro 2012. Śpiewa go niemiecka wokalistka Oceana, a w wideoklipie można zobaczyć napastnika reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego, mistrza świata w trikach piłkarskich Krzysztofa Golonkę i karaibskie plaże. Czy przebije popularnością wielki przebój Shakiry z mundialu 2010 pt. "Waka Waka"?

Lewandowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Golonkę znają już widzowie programu rozrywkowego "Mam Talent", emitowanego na antenie TVN. Oficjalna piosenka Euro 2012 - "Endless Summer" - została zaprezentowana 2 grudnia 2011 roku, podczas losowania fazy grupowej Euro w Kijowie. W teledysku, wzorem "Waki Waki", widzimy wokalistkę tańczącą z karaibskimi tancerkami. Jest też widok na polskie miasta z lotu ptaka oraz rynek w Krakowie i Plac Zamkowy w Warszawie. Oceana śpiewa też na tle Stadionu Narodowego, na którym 8 czerwca zabrzmi pierwszy gwizdek.

Kabaret Skeczów Męczących - hymn EURO 2012

gdybynasiprzodkowiewiedzielijakzamierzamycelebrowaceuro2012niestrzelalibydoniemcowirus

euro2012spoko

Hit Oceany - Endless Summer jest oficjalnym hymnem całych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku rozgrywanym na boiskach Polski i Ukrainy ale ponadto każdy kraj ma swój własny hymn reprezentacyjny. Polskim hymnem jest utwór Jarzębiny - Koko Koko Euro Spoko:

2Q==

kiedyszperspektywyczasudostrzegamy

Nie sądzę aby Polski naród był aż tak durny aby wybrać beznadziejny hymn reprezentacji!!! W tym wyborze była jakaś ustawka ino nie wiem po co?! Bardzo dobry kawałek nadający się na oficjalny hymn piłkarskiej reprezentacji Polski przedstawił bezwątpienia Liber z InoRos "Czyste Szaleństwo":

Oficjalne maskotki mistrzostw – Slavek i Slavko – zostały zaprezentowane 16 listopada 2010 roku o godzinie 11:00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Za projekt i wykonanie odpowiedzialna jest firma Warner Bros. Postacie to bliźniacy, Polak i Ukrainiec, ubrani w stroje piłkarskie w barwach narodowych swoich drużyn.

wstydmaskota

maskotykibolihusaria

Oficjalna piłka Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, produkcji firmy Adidas, złożona jest z 32 termicznie łączonych paneli pokrytych specjalną, wypukłą powłoką, mającą ułatwiać kontakt z butem i kontrolę nad piłką. 24 panele ułożone są w sześć białych okręgów, na konturach których znajdują się barwy narodowe Polski i Ukrainy, natomiast w osiem pozostałych koloru czarnego, oddzielających okręgi, wpisane są grafiki nawiązujące do kultury ludowej organizatorów mistrzostw. Wewnętrzna warstwa piłki wyściełana jest tkaną powłoką. W porównaniu do poprzedniej piłki Adidasa - Jabulani - pod powierzchnią zewnętrzną znajduje się nowy typ pęcherza pozwalający na zwiększenie retencji powietrza i redukcję absorpcji wody.

Oficjalna prezentacja piłki odbyła się 2 grudnia 2011 roku podczas ceremonii losowania grup turniejowych Euro 2012 w Kijowie.

A oto miejsca pobytów drużyn uczestniczących w rozgrywkach EURO 2012

Licencja: Creative Commons
0 Ocena